Prezydent weźmie udział w spotkaniu Komitetu Wojskowego NATO

Prezydent Andrzej Duda weźmie w piątek udział w spotkaniu Komitetu Wojskowego NATO – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Komitet to najwyższy organ wojskowy Sojuszu. Delegaci omówią m.in. kwestie gotowości, ćwiczeń, modernizacji i współpracy z innymi organizacjami międzynarodowymi.

Oficjalne powitanie delegacji odbędzie się późnym popołudniem, wcześniej minister obrony Mariusz Błaszczak spotka się z przewodniczącym KW NATO marszałkiem lotnictwa sir Stuartem Peachem. W sobotę szef MON swoim wystąpieniem otworzy obrady Komitetu. Gospodarzem posiedzenia będzie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund T. Andrzejczak.

Według komunikatu resortu obrony z sierpnia, spotkanie w Warszawie będzie jednym z głównych wydarzeń z okazji przypadającej pod koniec października setnej rocznicy utworzenia Sztabu Generalnego WP oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konferencja Komitetu Wojskowego NATO to okazja dla szefów obrony – szefów sztabów generalnych – państw członkowskich na spotkanie i omówienie ważnych dla Sojuszu spraw. Tym razem obejmą one takie tematy jak gotowość, reagowanie i modernizacja, a także zalecenia dotyczące przyszłych operacji NATO, ćwiczeń i działań, w tym ściślejszej współpracy z organizacjami międzynarodowymi.

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział w wywiadzie dla PAP, że jednym z poruszanych tematów będzie też kwestia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

Ministrowie obrony wybiorą ponadto następnego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (International Military Staff, IMS), który obejmie urząd w 2019 r.

Konferencję Komitetu Wojskowego poprowadzi jego przewodniczący – marszałek lotnictwa sir Stuart Peach. Podczas każdej sesji wspierać go będą naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) gen. Curtis M. Scaparrotti i naczelny dowódca ds. transformacji (SACT) gen. Andre Lanata.

Posiedzenie Komitetu potrwa do niedzieli.

Komitet Wojskowy jest najwyższym organem wojskowym NATO, tworzą go szefowie obrony 29 państw członkowskich. Komitet przetwarza wytyczne polityczne w decyzje wojskowe. Formalne spotkania na poziomie szefów obrony państw członkowskich odbywają się co najmniej trzy razy do roku, w tym dwa razy (wiosną i jesienią) w kwaterze głównej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego. Na sesjach KW NATO przedstawiciele państw sojuszniczych omawiają ważne dla Sojuszu kwestie, m.in. wyzwania dla globalnego bezpieczeństwa, szkolenie i misje, służą też merytorycznym doradztwem Radzie Północnoatlantyckiej – najwyższej władzy politycznej Sojuszu.

Bieżące prace KW, w imieniu szefów obrony, prowadzą stali przedstawiciele wojskowi, głównie w stopniu generała broni, urzędujący w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Spotykają się oni kilka razy w tygodniu na sesjach formalnych i nieformalnych, by omawiać problemy, przedsięwzięcia i projekty decyzji w sprawach wojskowych. Stali przedstawiciele wojskowi kierują się interesem NATO jako całości, przedstawiają zarazem narodowe stanowiska i oceny w rozważanych kwestiach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl