fot. prezydent.pl

J. Kumoch: A. Duda i W. Zełenski omówili kwestie Nord Stream 2, tranzytu przez Ukrainę i sytuacji na Białorusi

Podczas konsultacji prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, oprócz sprawy rosyjskiej agresji, poruszono też kwestie Nord Stream 2, tranzytu dostaw przez Ukrainę do Polski i sytuacji na Białorusi – powiedział w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Jabuk Kumoch był pytany czy podczas konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy w Wiśle poruszano też inne tematy oprócz ewentualnej agresji rosyjskiej oraz czy były wśród nich kwestie Nord Stream 2 i tranzytu.

Prezydencki minister odpowiedział, że stanowisko w sprawie Nord Stream 2 Polski i Ukrainy „jest oczywiste i jednakowe”.

„Jest to projekt, który bardzo odbija się na nas wszystkich i uderza w bezpieczeństwo energetyczne Europy i jest to projekt, który chyba w Polsce nie znajduje ani jednego poważnego obrońcy. Na Ukrainie jest dokładnie tak samo” – stwierdził Jakub Kumoch.

https://twitter.com/BPM_KPRP/status/1484478179402203137

Zapowiedział też, że „będą bardzo szybko rozmowy na temat transportu”. Podkreślił, że on sam będzie też brał w nich udział.

„Chcemy rozwiązać tę sytuację” – zapewnił.

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1484454633930166274

Od 30 listopada 2021 roku obowiązuje bezterminowy zakaz nałożony przez Koleje Ukraińskie (UZ) przyjmowania do przewozów wszystkich przesyłek nadawanych z 15 wybranych krajów (m.in. Chiny, Rosja, Kazachstan) do Polski tranzytem przez terytorium Ukrainy.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1484471765833240577

Według PKP międzynarodowe łańcuchy dostaw prowadzące przez Ukrainę do Polski zostały przerwane, a zatrzymanie tranzytu, w tym przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku, to bezprecedensowa decyzja. PKP wskazuje, że Polska jest jedynym krajem europejskim dotkniętym takim bezterminowym zakazem, a jego bezpośrednie przyczyny nie są znane.

Jakub Kumoch dopytywany, czy podczas spotkania był też poruszany problem Białorusi, odpowiedział, że sytuacja w tym kraju zawsze jest omawiana. Ponieważ – dodał – jest istotnym elementem dla bezpieczeństwa Ukrainy, jako, że niepodległość Białorusi i zakres jej suwerenności wpływa na to, czy Rosjanie są w stanie dokonać agresji na Ukrainę z innego niż wcześniej kierunku.

„Więc dla Polski jest bardzo istotne wspieranie Białorusinek i Białorusinów w walce o ich prawa, bo uważamy, że demokratyczna i niepodległa Białoruś będzie gwarantem nie tylko stabilności dla Ukrainy, ale również naszego bezpieczeństwa” – powiedział minister.

„Natomiast na poziomie technicznym to są zupełnie inne rozważania, bo z jednej strony mamy reżim, który ewidentnie współpracuje z Rosją, w kwestiach bezpieczeństwa i wojskowych niemal doszło do integracji obu krajów. A z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy konflikt w regionie, w tym konflikt na Ukrainie, może być rozszerzony na terytorium Białorusi, może dojść do takiej eskalacji, która obejmie również inne państwa regionu” – dodał.

Kumoch poinformował, że podczas spotkania poruszano też tematy Mołdawii i „wielu miejsc, które mogą być kolejnymi punktami zapalnymi”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl