Warszawa: protest przeciw wizycie prezydenta Turcji

Kilkadziesiąt osób protestowało we wtorek wieczorem przez Pałacem Prezydenckim przeciwko wizycie w Polsce prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Protest zorganizowały m.in. środowiska lewicowe.

Uczestnicy protestu trzymali transparenty z hasłami: „Hańba”, „Uwolnić więźniów politycznych”, „Solidarni z turecką opozycją”, „Za wolność waszą i naszą”. Skandowano hasła: „Precz z tyranem Erdoganem”, „Stambuł, Warszawa, wspólna sprawa”, „Prawa człowieka nie są na sprzedaż”.

Protestujący trzymali flagi Unii Europejskiej. Zgromadzeni mieli także emblematy i symbole m.in.: Partii Razem, Inicjatywy Polskiej, Zielonych, Obywateli RP, Pracowniczej Demokracji i Inicjatywy Feministycznej.

W manifestacji uczestniczyła też grupa przedstawicieli organizacji kurdyjskich.

Prezydent Turcji przyjechał we wtorek z oficjalną wizytą do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Oprócz spotkania z prezydentem Dudą, prezydent Erdogan rozmawiał także z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i wziął udział w Forum Biznesu.

Prezydent Turcji nie spotkał się natomiast we wtorek z premier Beatą Szydło. Jak informował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek w związku z sytuacją wewnętrzną w Turcji i koniecznością osobistego zaangażowania prezydenta Erdogana obie strony zdecydowały o przełożeniu spotkania na inny termin.

PAP/RIRM

drukuj