fot. PAP/Paweł Supernak

Opozycja krytykuje decyzję prezydenta RP ws. powierzenia misji utworzenia rządu M. Morawieckiemu i straszy chaosem

Opozycyjni politycy krytykują prezydenta Andrzeja Dudę za powierzenie Mateuszowi Morawieckiemu misji utworzenia rządu. Straszą chaosem. O wiele lepiej przyjęto wskazanie na marszałka seniora Marka Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prezydent Andrzej Duda we wczorajszym orędziu wskazał kandydata na  premiera. [czytaj więcej]

– Postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – powiedział prezydent RP.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że podejmie się próbie utworzenia rządu. Mimo że Prawo i Sprawiedliwość ma 194 posłów i do sejmowej większości brakuje 37 osób.

„Zapraszam do współpracy wszystkich parlamentarzystów, którzy na pierwszym miejscu stawiają Polskę” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Decyzję prezydenta RP bezpardonowo krytykują zwolennicy opozycji.

„W trudnym momencie geopolitycznym, prezydent funduje nam kolejne tygodnie chaosu i kiepskiego, politycznego kabaretu. Poczekamy” – napisał w mediach społecznościowych Grzegorz Schetyna, senator-elekt z Koalicji Obywatelskiej.

13 listopada obecny rząd poda się do dymisji. Do 27 listopada zostanie powołany nowy gabinet Mateusza Morawieckiego. Do 11 grudnia będzie głosowanie nad wotum zaufania. „Jeśli prezydent planuje powrót do partyjnej polityki w 2025 roku, to nie mógł odwrócić się od wyborców Prawa i Sprawiedliwości” – zwrócił  uwagę prof. Zbigniew Orbik, etyk, filozof polityki.

– Najprawdopodobniej zwiąże się ze swoim dawnym obozem politycznym i ta decyzja na pewno przysporzy mu potencjalnych zwolenników – ocenił prof. Zbigniew Orbik.

Prezydent Andrzej Duda wskazał też marszałka seniora X kadencji Sejmu, który poprowadzi pierwsze posiedzenie w przyszły poniedziałek.

– Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu – powiedział prezydent RP.

Marek Sawicki jest posłem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zasiada w parlamencie bez przerwy od 30 lat.

– Od jutra już zaczynamy bezpośrednie konsultacje z klubami w sprawie pomieszczeń, miejsc na sali sejmowej. Jeśli chodzi o scenariusz, to kancelaria już go przygotowuje, jeśli chodzi o obrady w poniedziałek – zaznaczył Marek Sawicki.

Przed kilkoma dniami została przypomniana propozycja Andrzeja Dudy z 2020 roku – Koalicja Polskich Spraw. Polegała na współpracy konserwatywnych środowisk – Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji. Komentatorzy zwrócili uwagę, że wskazanie Marka Sawickiego na marszałka seniora może być elementem tego planu. Obecna opozycja przekonuje jednak, że prezydent chce w ten sposób pokazać swoją niezależność od Prawa i Sprawiedliwości.

– Myślę, że to jest rzeczywiście gest, który należy odebrać jako gest dobrej woli. Ja go tak odebrałem – wskazał Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Liberalno-lewicowa opozycja twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało większości w Sejmie. Powierzenie misji tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu uważają jako odkładanie w czasie nieuniknionego. Donald Tusk podkreślił, że nowy szef rządu będzie przed Wigilią, a porozumienie Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy jest gotowe.

– Będę apelował jeszcze nie raz o chwilę cierpliwości, bo to nie będzie prosta koalicja. Tak, słucham pana Czarzastego, pana Hołownię i czasami widzę różnice, których nie zakopiemy w pięć minut – powiedział Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Liberalno-lewicowej opozycji nie udało się dogadać w sprawie marszałka Sejmu. Nikt nie chce ustąpić. Kandydatów jest dwóch. Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Rozwiązaniem będzie tzw. marszałek rotacyjny. Politycy będą pełnić tę funkcję po dwa lata. Wszystkie uzgodnienia zostaną przedstawione w piątek.

– Ogłosimy strukturę rządu i podstawowe elementy programowe – zaznaczył Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy, w RMF FM.

Światło dzienne ujrzy umowa koalicyjna. Według medialnych doniesień ma ponad 20 punktów. Jednym z nich ma być plan powołania jeszcze w tym roku dwóch komisji śledczych w Sejmie. Jednej ws. rzekomej nielegalnej inwigilacji i  drugiej ws. wyprowadzania środków z państwowych spółek.

– To są bardzo ważne tematy. Natomiast decyzję o powołaniu komisji będzie podejmował nowy parlament – powiedział Mirosław Suchoń, poseł Polska 2050 z Trzeciej Drogi.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zwracają uwagę, że opozycja dzieli „skórę na niedźwiedziu”.

– To się okaże, jak będzie wyglądała większość, bo nie słyszałem wypowiedzi każdego posła Trzeciej Drogi i Platformy Obywatelskiej, który by jasno i wyraźnie artykułował, że zgadza się na kandydaturę Donald Tuska [czytaj więcej] – zaznaczył Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, poseł-elekt Prawa i Sprawiedliwości.

Wątpliwości rozwieją pierwsze głosowania podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu. Posłowie wybiorą marszałku Sejmu i jego zastępców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl