fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

B. Spychalski: Prezydent jest na bieżąco informowany o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem

Prezydent Andrzej Duda jest na bieżąco informowany o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem – przekazał prezydencki rzecznik Błażej Spychalski po spotkaniu prezydenta z ministrem zdrowia. Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że dotąd nie potwierdzono przypadku koronawirusa w Polsce.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w poniedziałek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim w sprawie koronawirusa. W rozmowach uczestniczyli także wiceszef resortu Waldemar Kraska, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

„Pan prezydent jest na bieżąco informowany o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem. Minister Łukasz Szumowski jest w bezpośrednim, stałym kontakcie z panem prezydentem” – przekazał po spotkaniu Błażej Spychalski.

Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powtórzył, że w Polsce nie wykryto dotąd żadnego przypadku koronawirusa, choć – jak zaznaczył – kwestią czasu jest pojawienie się pierwszego takiego przypadku w naszym kraju. Oświadczył też, że wszyscy pacjenci podejrzani o infekcje związane z nowym koronawirusem zostali przebadani, a testy wykazały, że nie są nim zarażeni.

Wiceminister Waldemar Kraska podkreślił, że próbki pobrane od 30 Polaków, którzy w niedzielę wieczorem przetransportowani zostali do Polski z Wuhan trafiły już do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w celu przebadania. Wyniki ich testów powinny być znane we wtorek i – zdaniem wiceministra – powinny być ujemne.

„Żaden z polskich obywateli, którzy wczoraj wrócili z Chin nie demonstruje objawów zakażenia” – powiedział Kraska. Zaznaczył, że służby epidemiologiczne i medyczne są gotowe do podjęcia działań, gdyby okazało się, że mamy pierwszy przypadek zarażenia.

„Mówimy tutaj o szpitalach zakaźnych, ratownictwie medycznym, polskiej służbie sanitarnej. Wszystkie procedury zalecane przez Światową Organizację Zdrowia wdrażamy” – zapewnił wiceminister. Posumował też, że „Polacy powinni się czuć i są bezpieczni”.

Waldemar Kraska pytany był m.in., ile w tej chwili osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem obecności koronawirusa.

„Hospitalizowanych jest kilkanaście osób” – podał. Poinformował, że u tych osób, które już zostały przebadane na obecność koronawirusa, wyniki wszystkich badań są ujemne. Pytany zaś ile osób jest monitorowanych, powiedział: „Myślę, że jest więcej niż 500 w tej chwili”.

Poinformował także, że 30 Polaków, którzy w niedzielę wieczorem przetransportowani zostali do Polski z Wuhan, przebywa w kompleksie przy wojskowym szpitalu klinicznym we Wrocławiu.

„Są izolowani od innych pacjentów. Jest dla nich dedykowany oddzielny personel lekarski i pielęgniarski. W tej chwili wszyscy czują się dobrze” – podał Kraska.

„Uspokoiliśmy pana prezydenta. Na tę chwilę nie ma takiego niebezpieczeństwa, żeby Polacy czuli się w jakimś stopniu zagrożeni tym koronawirusem” – powiedział.

Wiceminister zdrowia pytany, jakie będzie postępowanie, gdy u którejś z osób zostanie wykryty koronawirus odpowiedział, że będzie ona leczona w szpitalu chorób zakaźnych, będzie odizolowana. Dodał, że będzie to leczenie typowo objawowe.

Epidemia nowego koronawirusa wybuchła przed Nowym Rokiem w Wuhan stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Nowy koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach kontynentalnych zakażenie potwierdzono już u ponad 17 tys. osób, a ponad 300 chorych zmarło. Przypadki zakażeń wykryto także w innych krajach, w tym w Niemczech, Rosji, Francji i we Włoszech. Odnotowano jak dotąd jeden zgon poza Chinami – na Filipinach.

Na lotnisku we Wrocławiu w niedzielę wieczorem wylądowały dwa wojskowe samoloty z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu, gdzie panuje epidemia koronawirusa. Pasażerowie zostali przewiezieni na badania i obserwację do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

PAP

drukuj