fot. PAP/Paweł Supernak

W czwartek spotkanie premiera M. Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej

W czwartek w Brukseli ma odbyć się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem – wynika z opublikowanego na stronach Rady Europejskiej kalendarza spotkań Michela.

Spotkanie zaplanowano na godz. 20.00.

Charles Michel rozpoczął w poniedziałek dwutygodniowy maraton rozmów z przywódcami unijnymi w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE. Jego służby prasowe zapowiedziały kilkanaście spotkań na najbliższy tydzień w Brukseli.

W czwartek Michel spotyka się też z premierem Bułgarii Bojko Borisowem, premier Danii Mette Frederiksen, premier Finlandii Sanną Marin oraz premierem Czech Andrejem Babiszem.

Przewodniczący Rady Europejskiej konsultował się wcześniej w sprawie budżetu UE z wysłannikami premierów i postanowił zwołać na 20 lutego nadzwyczajny szczyt w tej sprawie. Przedtem źródła unijne podkreślały, że zdecyduje się na taki krok tylko wtedy, gdy będzie szansa na porozumienie.

Niezależnie od tego trwają rozmowy między przywódcami poszczególnych krajów. W ubiegłym tygodniu polski premier był w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel.

„Przewodniczący Rady Europejskiej zwołał spotkanie Rady na 20 lutego, ale zgodziliśmy się z panią kanclerz, że to będzie bardzo trudna Rada, że to będą bardzo trudne negocjacje, można powiedzieć – przedbiegi do rozpoczęcia negocjacji” – mówił Mateusz Morawiecki.

Państwa UE są mocno podzielone w sprawie wielkości unijnej kasy, a rozmów nie ułatwia wyjście z UE Wielkiej Brytanii, jednego z głównych płatników. W czasie poprzednich negocjacji, które dotyczyły budżetu na lata 2014-2020, do zawarcia porozumienia potrzeba było kilku szczytów.

PAP

drukuj