fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie tzw. Małego ZUS-u plus

Rząd przyjął w czwartek projekt ustawy w sprawie tzw. Małego ZUS-u plus. Przewiduje on obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów.

Mały ZUS plus to część zapowiadanego w kampanii wyborczej „Pakietu dla przedsiębiorców” i stanowi rozszerzenie obowiązującej od początku tego roku ulgi znanej jako „Mały ZUS”. Celem jest wsparcie najmniejszych przedsiębiorców, dla których „sztywna wysokość składek na ubezpieczenie społeczne” jest za dużym obciążeniem.

„Tak zwany Mały ZUS jest rozwiązaniem dla małych przedsiębiorców, którzy zaczynają swoją działalność i dla tych, którzy już ją prowadzą. Rozwiązanie to pomoże rozwinąć skrzydła mikroprzedsiębiorcom” – powiedział po czwartkowym posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Resort rozwoju szacuje, że z tzw. Małego ZUS-u plus od nowego roku będzie mogło skorzystać około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Podkreślono, że jest to rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. złotych.

„W skali całego budżetu państwa jest to przekazanie środków w wysokości co najmniej 1,3 mld zł dla małych i średnich przedsiębiorców” – powiedział premier.

Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 mld zł w przyszłym roku i nawet 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców.

PAP

drukuj