fot. PAP/EPA

Premier RP udaje się z wizytą na Węgry

Premier Mateusz Morawiecki udaje się dziś do Budapesztu, gdzie spotka się premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem obu polityków będą unijne negocjacje. Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała  Polsce i Węgrom rozwiązanie dotyczące kontrowersyjnego mechanizmu powiązania unijnych środków z niejasną oceną praworządności. Propozycja jest jednak nie do przyjęcia dla Warszawy.

W ubiegłym tygodniu państwa członkowskie Unii Europejskiej, mimo sprzeciwu Polski i Węgier, przyjęły rozporządzenie mówiące o powiązaniu unijnego budżetu z praworządnością. Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet budżetowy. Chodzi zarówno o wydatki Unii na lata 2021-2027, jak i fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa.

– Ten mechanizm jest nieakceptowalny i taki mechanizm, który w tej chwili jest w rozporządzeniu, nie zostanie zaakceptowany – mówił na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu, Piotr Müller.

W środę szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zaproponowała, aby Polska i Węgry swoje zastrzeżenia dotyczące mechanizmu praworządności zgłosiły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Także w środę Senat  w przyjętej uchwale wezwał rząd do zaakceptowania budżetu przez przygotowanego przez prezydencję niemiecką.

– Uchwała Senatu nie ma żadnej mocy wiążącej dla rządu w ramach działań międzynarodowych. Uchwała, która została w środę przyjęta, nie pomaga w negocjacjach, jest uchwałą szkodliwą. Dziwi, że Platforma Obywatelska poszła na taki kolejny ruch – wyjaśnił Piotr Müller.

Dziś premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał o unijnych negocjacjach z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Szef rządu udaje się z jednodniową wizytą do Budapesztu.

– Po to jest spotkanie z premierem Orbanem, aby podjąć wspólne działania w zakresie dostosowania propozycji, które są złożone ze strony prezydencji niemieckiej i Parlamentu Europejskiego, do wymogów traktatowych i do konkluzji, które zostały przyjęte wspólnie m.in. przez premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Viktora Orbana w lipcu tego roku – powiedział rzecznik rządu.

Kolejny szczyt przywódców państw członkowskich zaplanowany jest na 10 i 11 grudnia.

TV Trwam News

drukuj