Z. Ziobro: Polska poprze skargę Węgier ws. relokacji uchodźców

Polski rząd zdecydował się wesprzeć skargę strony węgierskiej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości ws. relokacji uchodźców – powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem z Węgier Laszlo Trocsanyi’m.

Do rozmowy polityków doszło w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Zbigniew Ziobro, podczas konferencji prasowej kończącej spotkanie, poinformował, że jego tematem była wymiana informacji i doświadczeń, głównie na temat zagrożenia terroryzmem oraz migracji.

„Chciałem powiedzieć, że jest już konkretny owoc naszej współpracy – Polski rząd zdecydował się wesprzeć skargę strony węgierskiej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie relokacji uchodźców” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

„Mogę państwa poinformować, że polski rząd zdecydował się przystąpić z początkiem marca jako interwenient po stronie skargi rządu węgierskiego, podzielając zasady skargi rządu węgierskiego w tym zakresie. Będzie temu towarzyszyć jeszcze dalsze uzupełnienie strony argumentacyjnej, ale stoimy na stanowisku, że skarga rządu węgierskiego w całym zakresie jest zasadna” – powiedział minister.

Laszlo Trocsanyi przypomniał, że Węgry „nie zaakceptowały narzuconej obowiązkowej kwoty dotyczącej przyjęcia imigrantów”. „Jako Węgrzy jesteśmy winni złożyć podziękowanie władzom Polski, że Polska przyłączyła się do nas i że w ten sposób możemy przekonać się o polskiej solidarności. Słowacja również postanowiła zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” – zaznaczył. Jak poinformował, „w ubiegłym roku ponad 300 tys. migrantów przetoczyło się przez Węgry”.

„Według naszego stanowiska, decyzja, która narodziła się we wrześniu, dotycząca obowiązkowych kwot migrantów, w wielu punktach narusza prawa wspólnotowe” – wskazał Trocsanyi.

Ziobro zaznaczył, iż „przedstawiciele polskiego rządu konsekwentnie zajmowali publicznie stanowisko, że są przeciwni stałym kwotom uchodźców, którzy mieliby być kierowani do poszczególnych krajów w ramach systemu proponowanego przez Brukselę”.

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu ubiegłego roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

W grudniu ubiegłego roku rząd Węgier zaskarżył w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu decyzję Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowego rozmieszczania uchodźców w państwach UE na podstawie kwot.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl