Z. Ziobro: 7 osób, w tym 3 adwokatów, zatrzymało CBA ws. reprywatyzacji

7 osób, w tym 3 adwokatów, zatrzymało w czwartek CBA w związku z procesem przejmowania i wyłudzania nieruchomości – poinformował minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Dodał, że jednym z zatrzymanych jest „bardzo znany adwokat”. Ujawnił, że działania w sprawie prowadzi CBA we współpracy z prokuraturą; trwają też przeszukania.

Straty w tej sprawie są szacowane co najmniej na 50 mln zł; sprawa jest rozwojowa – podkreślił Ziobro. Poinformował, że śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Wrocławiu, która będzie stawiała zarzuty w tej sprawie.

Według Ziobry, w tle czwartkowych zatrzymań „jest wątek sądowy, polegający na ustanawianiu przez sąd kuratorów” w ramach reprywatyzacji – i ta kwestia jego zdaniem zadaje kłam publicznym twierdzeniom stowarzyszeń sędziowskich, że w sprawie reprywatyzacji sądy działają tak jak należy. Minister uznał, że ta sprawa to kolejny argument za potrzebą reformy sądownictwa.

Ziobro wypowiadał się przy okazji powołania Patryka Jakiego przez premier Beatę Szydło na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej do tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości.

PAP/RIRM

drukuj