fot. Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Patryk Jaki przewodniczącym komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki będzie przewodniczącym komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji – poinformowała premier Beata Szydło. Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że przed komisją stoi zadanie przywrócenia ludziom sprawiedliwości i wiary w państwo polskie.

Beata Szydło przypomniała, że przez osiem lat pod okiem ważnych urzędników toczył się niebywały proceder okradania ludzi z ich własności. Tej niesprawiedliwości – jak podkreśliła premier – trzeba powiedzieć dość.

Wszyscy ci, którzy są uczciwi, którzy są słabsi, muszą wiedzieć, że państwo zawsze stanie w ich obronie. I tak się będzie działo. To nie jest łatwe zadanie. Minister Patryk Jaki podejmuje się bardzo trudnego zadania. Podejmuje się wyzwania, które zapewne będzie wymagało od niego wystarczającej determinacji, konsekwencji i ciężkiej pracy. Wszystko po to, by przywrócić ludziom sprawiedliwość i wiarę w państwo polskie. Takie jest zadanie naszego rządu. Podjęliśmy się tego i konsekwentnie to zadanie wypełniamy – mówiła premier Szydło.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że CBA zatrzymało kolejne osoby, w tym trzech adwokatów, ws. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Prokurator Generalny podkreślił, że praktycznie państwo nie działało.

Premier Donald Tusk, Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska obiecywali Polakom „zieloną wyspę”. Można powiedzieć, że w jakimś sensie słowa dotrzymali, bo jeśli popatrzymy na to, co działo się w Warszawie, to była to „zielona wyspa”, ale dla kogo? Dla oszustów, cwaniaków i przestępców. Dlaczego przez osiem lat mogło się tak dziać, że ludzie w sposób brutalny byli wyrzucani z kamienic, ze swoich mieszkań i domów? W tym czasie były przejmowane kamienice i nieruchomości warte miliony złotych przez ludzi, którzy nie mieli do tego żadnego prawa i tytułu. Działo się tak dlatego, że praktycznie państwo nie działało. Państwo było tylko teoretyczne, odwołując się do słynnego bon motu ministra w rządzie Donalda Tuska, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza – powiedział Zbigniew Ziobro.

Zgodnie z ustawą, komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

RIRM

drukuj