PiS proponuje zmianę sposobu wyboru prezesa IPN

Prawo i Sprawiedliwość zmienia koncepcję wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Partia chce, by był on wybierany przez kolegium instytutu. Liczy też, że taki zapis uda się wprowadzić podczas prac nad nowelą w Parlamencie.

Wcześniej PiS chciało, by wyboru dokonywał Sejm za zgodą Senatu. Jednak podczas pierwszego czytania w Sejmie projektu noweli ustawy, wątpliwości co do wyboru prezesa Instytutu zgłaszali politycy opozycji.

PiS zapowiedziało wówczas, że w czasie prac nad nowelą jest w stanie zgodzić się na wybory na drodze konkursu.

Nasza decyzja odpiera zarzuty, że chcemy upolitycznić Instytut Pamięci Narodowej  – mówi poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

– Wsłuchaliśmy się w głosy ekspertów, historyków, a także opozycji. W związku z powyższym zaproponujemy model konkursu na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Uważamy, że taki sposób odeprze zarzuty o tym, że Prawo i Sprawiedliwość chce upolitycznić IPN. Przypomnę, że głównym założeniem takiego wyboru, aby Sejm podejmował decyzję o powołaniu, było przede wszystkim danie większej siły i mocy prezesowi IPN-u do odważnych działań i odważnego prowadzenia polityki historycznej. Natomiast na skutek uwag z różnych stron wprowadzimy w tym zakresie pewną korektę – podkreśla poseł Arkadiusz Mularczyk.

Obecnie prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady Instytutu Pamięci, która zgłasza kandydata spoza swego grona.

Projektowana nowelizacja przewiduje m.in., że ma zostać zlikwidowana Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a jej kompetencje ma przejąć IPN. W miejsce obecnej Rady IPN ma powstać Kolegium, które będzie tworzyło dziewięciu naukowców powoływanych przez Sejm, Senat i prezydenta.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl