fot. PAP/EPA

Nowa adhortacja papieża Franciszka

W południe została ogłoszona adhortacja apostolska Ojca Św. Franciszka „Amoris Laetitia”, czyli „Radość Miłości”. Dokument stanowi podsumowanie obrad dwóch synodów biskupów na temat rodziny, które odbyły się w 2014 i 2015 r.

Przedstawienie adhortacji miało miejsce w Watykanie. W tym samym czasie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja dokumentu. W spotkaniu uczestniczył między innymi nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

W swoim przemówieniu zaznaczył, że nowa adhortacja Ojca Św. Franciszka mówi o żywym organizmie małżeństwa, a nie o patologiach.

– Adhortację papieża Franciszka można streścić w zaproszeniu, które kieruje do wszystkich, a zwłaszcza do duszpasterzy, aby przyjąć nową postawę w stosunku do rodziny, polegającą na towarzyszeniu, integrowaniu, byciu blisko tych wszystkich, którzy cieszą się pięknem małżeństwa, ale i tych, którzy cierpią z powodu zranionej miłości – powiedział ks. abp Celestino Migliore.

Ks. abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski i jeden z ojców synodalnych, zwrócił uwagę na rozdział adhortacji, mówiący o sytuacji rodziny i wyzwaniach, jakie niesie świat.

Jest to analiza, która ukazuje nie tylko problemy przeżywane przez członków rodzin, czy małżeństwa od środka, od strony ich mentalności, psychologii, uwarunkowań zewnętrznych, ale też ukazana bardzo szeroka panorama tych uwarunkowań zewnętrznych, które kształtują dzisiejszego człowieka, którego niejako prowadzą przez różne zakręty życiowe, czego skutkiem jest sytuacja rodziny w świecie dzisiejszym – wyjaśnił ks. abp Henryk Hoser.

„Amoris laetitia” jest drugą adhortacją apostolską Ojca Św. Franciszka.  Poprzednią, „Evangelii gaudium”, czyli „Radość Ewangelii”, papież napisał w 2013 roku, po synodzie biskupów poświęconym Nowej Ewangelizacji.

Zobacz cały tekst dokumentu

RIRM

drukuj