fot. PAP/EPA

Program obchodów VI rocznicy katastrofy smoleńskiej

W wielu miastach Polski odbędą się obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. W ich intencji odprawione zostaną Msze św., pamięci ofiar dedykowane będą marsze, koncerty i wystawy. W wielu miejscach zapłonie 96 zniczy. W niektórych miastach 10 kwietnia o 8.41 zabrzmią syreny.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich.

* * *

W niedzielę, w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, zaplanowane są m.in. uroczystości przed Pałacem Prezydenckim, a także na stołecznych wojskowych Powązkach. Delegacja władz państwowych udaje się też do Smoleńska. W obchodach organizowanych przez PiS wezmą udział premier i prezydent.

Niedzielne obchody rozpoczną się o godz. 7.30, kiedy marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych tego dnia posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Ok. godz. 8.00. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w modlitwie w krypcie na Wawelu i złoży kwiaty przed grobem śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Następnie w Warszawie o godz. 13.10. prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

O godz. 14.25. prezydent Duda w Świątyni Opatrzności Bożej złoży kwiaty m.in. na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Premier Beata Szydło od godz. 10.00. do 12.45. będzie odwiedzać groby ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Następnie o godz. 14.10. szefowa rządu weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy na gmachu Ministerstwa Rozwoju przy Pl. Trzech Krzyży, która upamiętniać będzie minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką.

Delegacja władz państwowych udaje się także do Smoleńska i Katynia na uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej. Przewodniczyć jej będzie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

Własne obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje PiS. Wezmą w nich udział zarówno premier Szydło, jak i prezydent Duda. Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Przedstawiciele PiS złożą wieniec przed Pałacem. Na mszy, a także w trakcie apelu pamięci, będzie obecna premier Szydło. Następnie politycy PiS złożą w Warszawie kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim. Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie, zaplanowany jest także m.in. koncert. Na godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy, który współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim jako minister w jego kancelarii. Bezpośrednio po tym wystąpieniu nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu. W tej części obchodów weźmie też udział premier Szydło.

O godz. 19. odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wcześniej odbędzie się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. We Mszy św. koncelebrowanej przez ks. kard. Kazimierza Nycza weźmie udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, a także premier Szydło. Po Mszy św. sprzed katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Na marszu jest także zapowiadana obecność premier Szydło.

Całość obchodów zakończy o 21.00 kolejny Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

* * *

W organizację tegorocznych obchodów rocznicowych w polskich miastach włączyły się m.in. władze lokalne i regionalne, IPN, a także uczelnie.

Dolnośląskie

We Wrocławiu, gdzie obchody rozpoczęły się 6 kwietnia dwudniowym panelem dyskusyjnym nt. polityki prowadzonej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w sobotę w pobliżu Rynku udostępniona zostanie galeria pamięci. W kościele pw. Maksymiliana Kolbego zaplanowano dedykowany pamięci ofiar koncert.

„O godz. 20 w sobotę na bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich nad Odrą zapalimy 96 biało-czerwonych zniczy. Będzie to hołd złożony wszystkim ofiarom katastrofy” – powiedział PAP Radosław Rozpędowski, koordynator obchodów z ramienia PiS.

W niedzielne południe zaplanowano polową Mszę św. na cmentarzu przy ul. Smętnej pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Po południu zostaną złożone kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy związane z Wrocławiem – posłankę Aleksandrę Natalli-Świat, posła Jerzego Szmajdzińskiego, ministra w Kancelarii Prezydenta RP Władysława Stasiaka oraz Janinę Natusiewicz-Mirer.

Wieczorem we wrocławskiej katedrze Mszę św. w intencji ofiar katastrofy i ojczyzny odprawi metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Następnie sprzed katedry ruszy marsz milczenia, który dotrze do Rynku, gdzie zaplanowano apel pamięci.

Kujawsko-Pomorskie

W województwie kujawsko-pomorskim przedstawiciele władz państwowych złożą kwiaty na grobach dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej – tłumacza Aleksandra Fedorowicza w Bydgoszczy i oficera BOR ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie k. Kcyni. W Bydgoszczy w sobotę w kościele św. Andrzeja Boboli odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar, a następnie jej uczestnicy przejdą na Stary Rynek pod pomnik Walki i Męczeństwa, gdzie zostanie ułożony krzyż z kwiatów.

W Toruniu w sobotę obędzie się Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, a potem złożone zostaną kwiaty przed znajdującym obok świątyni epitafium smoleńskim. W niedzielę w Kowalewie Pomorskim zostanie odsłonięty obelisk poświęcony pamięci ofiar katastrofy.

Lubelskie

W Lublinie tradycyjnie uroczystości – z zachowaniem ceremoniału wojskowego – organizuje społeczny komitet. Późnym popołudniem na placu Litewskim w centrum miasta odczytana zostanie odezwa komitetu, będą też odczytane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Zapłonie 96 zniczy. W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski Mszy św. w intencji ofiar katastrofy przewodniczyć ma bp Ryszard Karpiński.

Uroczystości upamiętniające posła PSL Edwarda Wojtasa organizują ludowcy. Przed południem w archikatedrze lubelskiej zostanie odprawiona Msza św. w jego intencji. Potem zaplanowano uroczystości przy grobie posła, gdzie w imieniu premier i prezydenta kwiaty ma złożyć wojewoda lubelski.

Lubuskie

W Zielonej Górze główne uroczystości odbędą się w niedzielę na cmentarzu komunalnym przed obeliskiem poświęconym ofiarom katastrofy. W mieście o godz. 8.41 zawyją syreny. Wieczorem w zielonogórskiej konkatedrze odbędzie się Msza św. W gorzowskiej katedrze tego dnia uroczystą liturgię będzie koncelebrować bp Tadeusz Lityński. Po Mszy św. zostaną zapalone znicze przy Białym Krzyżu, a na murach katedry zostanie zawieszona tablica upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Na grobach gorzowian, którzy zginęli w katastrofie – Anny Marii Borowskiej i jej wnuka Bartosza, delegacje złożą wiązanki. Oboje w Katyniu mieli reprezentować gorzowskie środowisko Rodziny Katyńskiej.

Łódzkie

W niedzielę wieczorem zaplanowano Mszę św. w archikatedrze łódzkiej. Rano władze samorządowe złożą kwiaty na grobie mec. Joanny Agackiej-Indeckiej, która pełniła funkcję przewodniczącej Naczelnej Rady Adwokackiej.

Tego dnia ze Spały wyruszy już po raz szósty Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka. Jej uczestnicy, którzy do pokonania mają prawie 500 km, pobiegną do Żagania (Lubuskie). Bieg ma się zakończyć 24 kwietnia. Współorganizatorami sztafety są: 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego i 34. Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania. Dowódcą obu tych jednostek był gen. Buk, który został pochowany w Spale.

Małopolskie

W niedzielę rano ulicami Krakowa z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński u stóp Wawelu przejdzie VI Biało-Czerwony Marsz Pamięci pod patronatem Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce. Przed krzyżem odbędzie się uroczystość z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej. Marsz zakończy się modlitwą i wartą honorową na Wawelu.

Mazowieckie

W Radomiu w sobotę w kościele Ojców Bernardynów odprawiona zostanie Msza św. w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, honorowego obywatela tego miasta, oraz pochodzącego z Radomia nawigatora tupolewa kpt. Artura Ziętka i pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem pary prezydenckiej. W klasztorze Ojców Bernardynów w ramach cyklu Ogólnopolskie Czytanie Antologii Smoleńskiej odbędzie się koncert słowno-muzyczny „Kwietniowy smutek o potędze huraganu”.

Opolskie

Niedzielne uroczystości rozpoczną się w Opolu Mszą św. w katedrze w intencji ofiar katastrofy. Potem zaplanowano Marsz Pamięci ulicami miasta pod pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tam odbędzie się apel pamięci. Po okolicznościowych wystąpieniach złożone zostaną kwiaty. Mszą św. i kwiatami pod tablicą okolicznościową ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej uczci też Brzeg.

Podkarpackie

W rocznicę katastrofy przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej złożą wieńce na grobach ofiar, które zostały pochowane na terenie woj. podkarpackiego: senatora Stanisława Zająca w Jaśle oraz posła i b. marszałka województwa Leszka Deptuły w Mielcu. Kwiaty zostaną złożone także pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy związanym z Podkarpaciem przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie.

W Jaśle w niedzielny poranek zaplanowano uroczystości przy grobie senatora Zająca. Potem w jasielskiej farze zostanie odprawiona Msza św. Po niej wyruszy pochód pod pomnik Golgota Wschodu – tam zaplanowano m.in. apel pamięci. Inicjatorem budowy pomnika był senator Zając. „Spodziewamy się, że w tegorocznych obchodach, podobnie jak w latach poprzednich, weźmie udział kilkaset osób” – powiedział Wojciech Piękoś ze Stowarzyszenia im. senatora Stanisława Zająca. Stowarzyszenie upamiętnia senatora także Biegiem Pamięci; w tym roku odbędzie się po raz piaty 30 kwietnia.

Podlaskie

Główne obchody rocznicowe w Białymstoku, pod pomnikiem ofiar katastrofy, poprzedzą Msza św. w kościele św. Rocha, liturgia w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu oraz nabożeństwo ewangelickie. W krypcie w cerkwi Zwiastowania w Supraślu, gdzie spoczywa prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego abp Miron Chodakowski, który zginął w katastrofie, odbędzie się również panichida za zmarłych. W miejscach spoczynku wicemarszałka Sejmu i Senatu Krzysztofa Putry, stewardessy Justyny Moniuszko oraz abpa Mirona Chodakowskiego przedstawiciele władz złożą kwiaty.

Kwiaty będą też złożone w innych miejscach pamięci, np. pod Krzyżem Smoleńskim w Sanktuarium w Świętej Wodzie, pod pomnikiem katyńskim w Białymstoku oraz pod tablicą przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku upamiętniającą ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Kaczorowskiego upamiętnia też Uniwersytet w Białymstoku. Na 11 kwietnia zaplanowano ponowne, po przenosinach w nowe miejsce, otwarcie gabinetu z pamiątkami, meblami i księgozbiorami prezydenta Kaczorowskiego, które w 2010 roku zostały przekazane uniwersyteckiej bibliotece.

Pamięci ofiar katastrofy dedykowane będą w niedzielę koncert w Centrum Archidiecezjalnym, a w Supraślu wystawa fotografii Joanny Błońskiej „Po katastrofie smoleńskiej…”.

Pomorskie

Przed budynkiem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku już w środę otwarto wystawę dedykowaną Lechowi Kaczyńskiemu. Na piątek w siedzibie PUW zaplanowano uroczystość nadania sali konferencyjnej imienia zmarłego prezydenta. W Gdańsku zaplanowano trzy Msze św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Z inicjatywy PiS nabożeństwo odprawione zostanie w kościele św. Brygidy, rodzina Arkadiusza Rybickiego zaprasza na modlitwę do kościoła św. Mikołaja. W niedzielę w południe w Katedrze Mariackiej Mszę św. odprawi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zwrócił się z prośbą do starostów i prezydentów miast regionu o włączenie 10 kwietnia syren alarmowych dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Śląskie

3 kwietnia przy katedrze w Sosnowcu odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

10 kwietnia przedstawiciele władz woj. śląskiego złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach ofiar katastrofy – wicemarszałek Senatu, wieloletniej dziennikarki Polskiego Radia Krystyny Bochenek w Katowicach, rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego w Częstochowie oraz posła Grzegorza Dolniaka w Będzinie.

15 kwietnia w Teatrze Śląskim w Katowicach zostanie ogłoszony werdykt jury V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Konkurs ma charakter otwarty, w szczególności zaś ukierunkowany jest na zagadnienia związane z historią, a także wizją przyszłości regionu, jego miejsca i roli w Polsce i Europie.

Świętokrzyskie

Uroczystości rocznicowe rozpocznie sobotnia Msza św. w kieleckiej bazylice katedralnej w intencji prezydenta Kaczyńskiego oraz pozostałych ofiar katastrofy. „Po tej Mszy spotkamy się przy dwóch epitafiach – poświęconym panu prezydentowi oraz premierowi Przemysławowi Gosiewskiemu” – powiedział szef świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec.

Także w sobotę zaplanowano uroczystości i Mszę św. w Skarżysku-Kamiennej w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia oraz w sandomierskim kościele św. Jakuba. W niedzielę zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar w bazylice na Świętym Krzyżu. W Opactwie Ojców Cystersów w Jędrzejowie odbędzie się uroczystość wraz z odsłonięciem epitafium poświęconego pamięci Przemysława Gosiewskiego. Msza św. w intencji ofiar zostanie odprawiona w kolegiacie Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W Starachowicach odbędzie się „Apel Smoleński”, po którym uczestnicy pojadą do Warszawy.

Warmińsko-Mazurskie

W Olsztynie, podobnie jak w latach ubiegłych, w niedzielę rano na Rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej zapłonie 96 biało-czerwonych zniczy. O godzinie 8.41 włączona zostanie syrena alarmowa. Po niej trębacz odegra utwór „Cisza”. Uroczystości zakończą się minutą ciszy. Tego dnia na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się apel pamięci.

Dzień wcześniej uroczystości organizowane w Olsztynie przez Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędą się przy Pomniku Wolności Ojczyzny. Złożone zostaną tam kwiaty i zapalone znicze.

Wielkopolskie

W Poznaniu organizowane przez Klub Gazety Polskiej uroczystości odbędą się 9 kwietnia. W kościele pw. Najświętszego Zbawiciela odprawiona zostanie Msza św.; po niej zebrani przejdą przed Pomnik Katyński, gdzie przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy odbędzie się m.in. apel pamięci.

10 kwietnia w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odprawiona zostanie Msza św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy. Po Mszy św. poświęcone zostaną znicze, które następnie zapłoną przy każdym z 96 dębów, symbolizujących tych, którzy zginęli w Smoleńsku. Dokładnie w godzinę katastrofy, o godz. 8.41 zabrzmi dzwon Maryja Bogurodzica.

W Kaliszu przedstawiciele władz państwowych i lokalnych złożą kwiaty na grobie Gabrieli Zych.

W Koninie uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe. Po Mszy św., pod tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską oraz pod Stacją Katyńską Polskiej Drogi Krzyżowej uczestnicy wydarzenia zapalą znicze i złożą wiązanki kwiatów.

Zachodniopomorskie

W Szczecinie zaplanowano Mszę św. w intencji ofiar katastrofy, którą odprawi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a po niej koncert. Msze św. odbędą się także w Koszalinie i Kołobrzegu.

Ponadto w Kołobrzegu pod tablicą poświęconą Sebastianowi Karpiniukowi na stadionie miejskim nazwanym jego imieniem zapłoną znicze, a jego przyjaciele i kibice złożą kwiaty. Szczecin, Koszalin i Świnoujście uczczą także pamięć ofiar syrenami alarmowymi.

PAP/RIRM

drukuj