fot. PAP

Schetyna: Międzynarodowe śledztwo tylko po zamknięciu polskiego

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział, że nie jest wykluczone powołanie komisji międzynarodowej w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Minister na antenie jednej ze stacji TV postawił jednak warunek, jakim jest zamknięcie polskiego śledztwa. „Nie można go przerwać czy zawiesić i zwrócić się o postępowanie międzynarodowe” – stwierdził.

Mec. Stefan Hambura, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, powiedział, że polskie śledztwo nie szkodzi równoległemu prowadzeniu sprawy w ramach międzynarodowej komisji.

Adwokat zwrócił się do ministra Schetyny o wsparcie w tej sprawie.

– Mamy dokumenty. Dużą ilość dokumentów posiada także zespół parlamentarny ministra Macierewicza. Im szybciej te sprawy umiędzynarodowimy, tym lepiej. Chciałbym zaapelować do pana ministra Schetyny, żeby pan minister zmienił zdanie i wsparł nas, rodziny pełnomocników, żebyśmy natychmiast wszczęli działania międzynarodowe, żeby została powołana międzynarodowa  komisja ws. tragedii smoleńskiej – podkreślił mec. Stefan Hambura.

Powołania międzynarodowej komisji, która miałaby od nowa przeprowadzić śledztwo, domaga się część rodzin ofiar katastrofy.

Dziś mija pięć lat od tragedii z 10 kwietnia. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym śp. Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka.

W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tragedii.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, wraz z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim, rano uczestniczyli we Mszy św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.

Następnie były premier złożył kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

Modlitwę za dusze ofiar, jak co roku, odmówił o. Zdzisław Tokarczyk.

Jak co miesiąc, w tym miejscu modlimy się za ojczyznę, polecając dobremu Bogu naszą ojczyznę, prosząc o pomyślność, o dobro, o zgodę, o prawość. Chcemy zgody, a zgoda jest budowana jedynie na prawdzie. Ta prawda dziś polega na tym, żeby znaleźć to, co stało się pod Smoleńskiem. Zgodę buduje się na prawdzie i o to prosimy Boga, który jest Prawdą, Dobrem i poprzez którego ostatecznie przychodzi zwycięstwo – mówił o. Zdzisław Tokarczyk.

Rano Marta Kaczyńska, córka śp. pary prezydenckiej, złożyła kwiaty na grobie rodziców. Na Wawel przybył także Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta, który współpracował ze śp. prof.  Lechem Kaczyńskim.

Natomiast rządowa delegacja udała się do Smoleńska w miejsce katastrofy.

RIRM

drukuj