W Warszawie rozpoczynają się 7 obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

Dziś w Warszawie rozpoczynają się państwowe obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W katastrofie rządowego samolotu TU-154M zginęło 96 osób. Pośród nich m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską.

Państwowe uroczystości poświęcone ofiarom katastrofy potrwają dwa dni. Obchody rozpoczną się dziś o godz. 21.00, otworzy je pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk.

O godz. 21.30 wieńce pod tablicą poświęconą śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, złoży delegacja z Węgier. Natomiast główne uroczystości rozpoczną się jutro rano, Mszą św. w intencji ofiar katastrofy sprawowaną w  kościele seminaryjnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreśla: chcemy, aby uroczystości były czasem modlitewnego skupienia.

– Jest to dzień, w którym wspominać będziemy 96 najwybitniejszych przedstawicieli państwa polskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, którzy już 7 lat temu zginęli w lesie na lotnisku Siewiernyj, lecąc uhonorować polskich bohaterów zamordowanych przez stalinowskich oprawców. Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to, co się wydarzyło w Smoleńsku. Na pewno każdy rok przybliża nas do tej prawdy i myślę, że nie tylko my tutaj w Polsce, ale także cała opinia międzynarodowa czeka na ostateczną odpowiedź, co było prawdziwą przyczyną i co wydarzyło się 7 lat temu pod Smoleńskiem. Jeszcze na tę odpowiedź czekamy – powiedział Joachim Brudziński.

W państwowych obchodach 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej udział wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.

Państwowe uroczystości to jedyna forma obchodów, która 10. kwietnia odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl