(fot. PAP)

Będzie ekshumacja śp. Anny Walentynowicz z urzędu

Prokuratura Wojskowa w Warszawie zdecydowała z urzędu o konieczności ekshumacji ciała śp. Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Wcześniej z prośbą o ekshumację zwracała się rodzina tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej.

Prokuratura twierdzi jednak, że podjęła decyzję po analizie dokumentów medycznych z Rosji,  niezależnie od prośby bliskich – poinformował płk. Zbigniew Rzepa, rzecznik naczelnej prokuratury wojskowej w Warszawie.

„Prokuratura wojskowa prowadząca śledztwo, a mianowicie Wojskowa Prokuratura w Warszawie przeanalizowała szczegółowo dokumentację medyczną, która została przekazana przez Rosję. Tam po wykonaniu w ramach pomocy prawnej pewnych czynności także sekcji zwłok, te dokumenty zostały przekazane do Polski. Zostały poddane gruntownej analizie przez polskich prokuratorów co w efekcie doprowadziło do konkluzji, że niestety ta dokumentacja nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości. Stąd decyzja o tym, aby wykonać czynność procesową w postaci ekshumacji. Podjął tą decyzję prokurator z urzędu, mając na uwadze materiał dowodowy i wątpliwości jakie się pojawiły” – powiedział płk Zbigniew Rzepa.

Janusz Walentynowicz, syn śp. legendarnej działaczki Solidarności mówi, że dokumentacja z Rosji drastycznie różniła się od wiedzy, jaką posiadała rodzina o zmarłej.

Wniosek, który złożyli bliscy tragicznie zmarłej, przyspieszył niejako działania prokuratury. Rodzina chce też by przy ekshumacji byli obecni niezależni eksperci.

„Nasz wniosek został złożony na początku lipca, na skutek sporej rozbieżności w dokumentacji medycznej po sekcyjnej przesłanej z Rosji, która znacząco różniła się od naszej wiedzy. Wtedy jeszcze prokuratura nie miała kompletu dokumentów i bazowała tylko na tym co my mieliśmy. Odnoszę wrażenie, że nie do końca została przestudiowana ta dokumentacja. Dopiero na skutek wniosku jaki złożyliśmy może bardziej pochylono się nad tą dokumentacją. Prokuratorzy sami doszli do wniosku, że coś jest nie tak – powiedział Janusz Walentynowicz.

Ekshumacji ciała Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki Solidarności, zostanie przeprowadzona 17 września.

Niewykluczone, że w przyszłości może dojść do kolejnych ekshumacji, ponieważ z Rosji nie dostarczono jeszcze wszystkich dokumentów dotyczących osób, które zginęły w katastrofie.

 

Wypowiedź Zbigniewa Rzepy


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Janusza Walentynowicza


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj