Ukraiński parlament oddaje honor UPA

Trudno uznać, że to przypadek – tak o oddaniu honorów Ukraińskiej Powstańczej Armii przez Ukraiński parlament w dniu wizyty Bronisława Komorowskiego powiedział dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Ukraiński parlament przyjął ustawę, w której uznał za „bojowników o wolność i niezależność Ukrainy” między innymi członków organizacji, która mordowała Polaków.

Na antenie publicznego radia Łukasz Kamiński stwierdził, że Polska liczyła się od dłuższego czasu z jakąś formą uznania dla UPA ze strony ukraińskich władz.

– Bardzo trudno byłoby uznać, że jest to przypadek. Polska jest w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony wspieramy przemiany na Ukrainie, wspieramy jej dążenie do UE. Nie możemy jednak akceptować odrzucania prawdy o zbrodni wołyńskiej, prawdy o zbrodniach Ukraińskiej Powstańczej Armii – powiedział dr Łukasz Kamiński.

Prezes IPN-u powiedział, że najlepszą drogą do rozwiązania tych kwestii jest dialog.

UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Według szacunków, w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl