Zespół Parlamentarny zaprezentuje raport

W Sejmie trwa posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku, na którym to zostanie zaprezentowany raport pt. „Kto odpowiada za Smoleńsk. Pięć lat po Smoleńsku”.

Dokument składa się trzech części. Pierwsza dotyczy przygotowania do lotu. Druga, która została  już opublikowana w Brukseli w języku angielskim poświęcona została kwestii zaniedbań podczas badania katastrofy i nieprawidłowości raportu rosyjskiego MAK-u.

Trzecia cześć przedstawia natomiast badania i wnioski niezależnych ekspertów.

Prof. Kazimierz Nowaczyk, który współpracuje z parlamentarnym zespołem, w rozmowie z naszym reporterem powiedział, że w raporcie zostały przedstawione dowody potwierdzające wybuch na pokładzie rządowej maszyny.

– Nie jeden, tam jest poziom na trzy miejsca, odtrącenie końcówki skrzydła, wybuch w kadłubie i wybuch w salonce prezydenta. To są trzy elementy łańcucha zdarzeń, które doprowadzają do całkowitego zniszczenia tego samolotu. Zbiór materiałów jest ogromny. Mamy nadzieję, że ten zbiór materiału będzie ogromną pomocą dla komisji międzynarodowej, co myślimy i cały czas chcemy, żeby nastąpiło – powiedział prof. Kazimierz Nowaczyk.

Dziś mija pięć lat od tragedii z 10 kwietnia. W katastrofie zginęło 96 osób w tym śp. Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka.

W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tragedii.

Politycy PiS-u wraz z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim rano uczestniczyli we Mszy Św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.

Były premier Jarosław Kaczyński ok. godz. 17.00 ma przemawiać do zgromadzonych w tym miejscu.

O godz. 19.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela sprawowana będzie Msza Św. w intencji ofiar katastrofy. Transmisja eucharystii przeprowadzi Radio Maryja i TV Trwam.

Po godz. 20.00 zgromadzeni przejdą w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy Apel Jasnogórski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl