W najbliższych dniach spotkanie ws. kryzysu wokół TK 

W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie partii parlamentarnych na temat rozwiązania kryzysu politycznego, związanego z Trybunałem Konstytucyjnym. Prawo i Sprawiedliwość chce na nim przedyskutować swój projekt zmian.

Gospodarzem spotkania ma być marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

– Spodziewam się tego, że zaczniemy dialog i zaczniemy nawiązywać takie porozumienie, która doprowadzi nas do tego, że zapoczątkujemy prace nad nowelizacją konstytucji, która zakończy spór wokół TK, bo jak można zauważyć, to jest jedyna rzecz, która tak naprawdę daje paliwo opozycji do tego, by nieustanie krytykować rząd PIS – podkreśliła Beata Mazurek, rzecznik klubu PiS.

Nowy projekt nowelizacji ustawy o Trybunale, który przygotowało Prawo i Sprawiedliwość, zakłada m.in., że rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o Trybunale.

– Być może na następnym posiedzeniu Sejmu będzie procedowana nasza ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego – stwierdziła Beata Mazurek.

Wszystko wskazuje na to, że w spotkaniu nie weźmie udziału Platforma Obywatelska.

– Jeżeli nie będzie terminu opublikowania wyroku TK, to spotkanie z prezesem Kaczyńskim przy kawie i ciasteczkach nie ma najmniejszego sensu. Nie będziemy dawać pretekstu prezesowi Kaczyńskiemu, żeby mógł robić zasłonę dymną, że niby w Polsce odbywa się dialog z opozycją. Dialog w Polsce z opozycją się nie odbywa. Opozycja stawiana jest pod ścianą – ocenił poseł PO Zbigniew Konwiński.

Najprawdopodobniej nie będzie też Nowoczesnej, która przed rozpoczęciem jakichkolwiek rozmów również domaga się publikacji orzeczenia Trybunału . Z kolei PSL przyjdzie na spotkanie, jeśli będzie na nim dyskutowany ich projekt zmian w Trybunale.

– Musi być poważna dyskusja o naszym projekcie i od tego uzależniamy udział w spotkaniu. Jeżeli ma to być tylko ogólna dyskusja, to nie widzę sensu w niej uczestniczyć. Jeżeli będą przedstawione konkretne punkty, ustawy do dyskusji, to wtedy można rozważać taki udział – powiedział Władysław Kosiniak – Kamysz z PSL.

Obecność opozycji na spotkaniu lub jej brak pokaże prawdziwe intencje środowisk politycznych – przekonują politycy PiS.

– To jest dobry moment, żeby poznać prawdziwe intencje środowisk politycznych, czy jest wola do zakończenia tego konfliktu w sensie politycznym, ale również i prawnym, czy jest raczej wola do tego, że nie ma się innych pomysłów na bycie w opozycji – podkreślił Jan Maria Jackowski, senator PiS.

W spotkaniu na pewno weźmie udział przedstawiciel klubu Kukiz ‘15. Politycy tej formacji podkreślają, że każde spotkanie, które może przybliżyć rozwiązanie konfliktu, jest potrzebne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl