Trwają prace nad projektem ustawy o statusie sędziów TK

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się dziś projektem ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Rozwiązania zawarte w projekcie krytykuje opozycja. Uważa, że jest to kolejna próba rozpętania wojny wokół TK.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają regulacje zawarte w ustawie, które już obowiązywały i dotyczyły sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.

Poselski projekt zawiera przepisy określające m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów  oraz barierę wieku : 70 lat dla sędziego TK. Zapisano w nim także, że sędzia nie może należeć do partii politycznej i wykonywać zadania nienadające się pogodzić z zasadami niezależności sędziów.

Poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski z sejmowej komisji sprawiedliwości, podkreśla, że sędziowie TK nawet w stanie spoczynku powinni być apolityczni.

–  W ostatnich latach, niektórzy sędziowie podchodzili do tego, w sposób bardzo swobodny. Trzeba też zauważyć, że większość byłych sędziów TK w stanie spoczynku, nie angażowała się w spory, w dyskusje polityczne, ale jest jednak grupa i to tych prominentnych sędziów TK w stanie spoczynku, którzy wypowiadali się nawet po stronie konkretnych ugrupowań – stwierdził poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Na poprzednim posiedzeniu Sejmu posłowie głosami PiS, nie zgodzili się na odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu, projekt trafił więc do prac w komisji.

RIRM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

drukuj