Prezydent: zaprzysiężenie trzech kolejnych sędziów TK to łamanie konstytucji

Konstytucja mówi jasno, że sędziów w TK jest 15; zaprzysiężenie jeszcze trzech to złamanie konstytucji – ocenił we wtorek w TVP prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że obecnie „w tej sprawie wszystko w zasadzie” zależy od parlamentu; a opozycji nie zależy na kompromisie.

Prezydent w wywiadzie dla TVP Info powołał się na artykuł 194 Konstytucji, zgodnie z którym – jak zaznaczył – Trybunał Konstytucyjny ma liczyć 15 sędziów.

 „Wobec tego ci, którzy mówią, prezydent powinien zaprzysiąc jeszcze trzech sędziów, mówią prezydent powinien złamać konstytucję. Prezydent konstytucji nie złamie” – zapowiedział Prezydent.

Dodał, że w jego ocenie, w tym momencie „w zasadzie wszystko” zależy od parlamentu, bo to parlament przyjmuje uchwały o wyborze sędziów TK i to parlament zmienia w Polsce prawo.

 „Jeśli uważa, że jest to potrzebne, proszę bardzo może dokonać zmiany konstytucji i tych trzech sędziów powołać ponownie” – powiedział Andrzej Duda

Dopytywany czy jest szansa na rozwiązanie sporu wokół TK, podkreślił, że są różne propozycje.

 „Coś mi wydaje, że opozycji na tym kompromisie nie zależy dlatego, że kwestia TK jest takim swoistym paliwem, które oni wylewają, po to żeby podgrzewać spór. Jest ten jasno wyrażony brak woli, w ogóle dyskutowania na poważnie o jakimś kompromisie. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że jest to problem” – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że jego zdaniem, problemem jest też to jakie będzie działanie TK w przyszłości.

„Przyznam się, że jako prezydent RP nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, kiedy Trybunał Konstytucyjny powie: +Obowiązująca ustawa nas nie obowiązuje, my będziemy orzekali tak jakby jej nie było+. To jest anarchia” – zaznaczył Prezydent.

Pytany, czy oczekuje czegoś od prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego powiedział, że tego, by „zakończył tę żenującą sytuację”. Andrzej Duda sprecyzował, że chodzi m.in. o to, by pięciu nowo wybranych sędziów mogło orzekać.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl