Zagraniczne media o zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy

Nie milkną echa po zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy. Wczorajsze wydarzenie komentowały zagraniczne media. Artykuły na ten temat opublikowała m.in. prasa w USA, Niemczech czy Francji.

„Wall Street Journal” napisał, że zaprzysiężenie to pierwszy krok w kierunku większego skrętu Polski w prawo. Nowojorska gazeta  podkreśliła,  że nowy prezydent chce prowadzić bardziej aktywną i zdecydowaną politykę zagraniczną. Dziennik przypomniał, że prezydent chce wzmacniać polskie wojsko, które – jak powiedział – jest „podstawową gwarancją niepodległości” w czasach konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Z kolei Francuski dziennik „Le Figaro” zauważył, że współpraca rządu i prezydenta  może być  trudna. Zdaniem komentatora, może to wynikać z prezydenckich uprawnień do inicjatyw ustawodawczych oraz z prawa weta.

Niemieccy komentatorzy w dzisiejszych  wydaniach gazet uznali za słuszny, ze względu na zagrożenie ze strony Rosji, apel prezydenta Andrzeja Dudy o większą obecność NATO w Polsce.

Jest to istotny sygnał – zwraca uwagę politolog dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

– To oczywiście nie jest zdanie polityków niemieckich, ale to Niemcy były, obok Francji, jednym z głównych państw, które sprzeciwiały się rozmieszczeniu stałej infrastruktury i stałych sił NATO na terytorium nowych państw członkowskich wschodniej flanki sojuszu. Moim zdaniem jest to ważna zmiana tonów, przynajmniej w świecie komentatorów. To niestety nie jest świat polityków, ale otwiera może jakieś widoki na zmianę – ocenia ekspert.

Uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta Polski odnotowały także wszystkie najważniejsze media na Ukrainie. Gratulacje w związku z objęciem urzędu przekazał Andrzejowi Dudzie prezydent Petro Poroszenko.

RIRM

drukuj