fot. PAP/Leszek Szymański

J. Kumoch o wizycie prezydenta na Ukrainie: Rozmowy m.in. o działaniach Rosji oraz reżimów z nią sprzymierzonych

Będziemy mówili o działaniach Rosji w całym regionie i nie tylko Rosji, ale reżimów z nią sprzymierzonych – powiedział dziennikarzom szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Zapowiedział również, że podczas szczytu na Ukrainie głównym tematem będzie Afganistan i konsekwencje tych wydarzeń dla naszego regionu.

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udał się z trzydniową wizytą na Ukrainę, gdzie w Kijowie weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy; spotka się także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz z prezydentami państw bałtyckich.

Jakub Kumoch podczas konferencji prasowej był pytany przez dziennikarzy m.in. o to, jakie tematu zostaną podjęte podczas bilateralnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

„Będzie podejmowana cała masa tematów. Wiemy, jak wygląda sytuacja geopolityczna po podpisaniu porozumienia w sprawie Nord Stream 2, jak bardzo zmieniła się sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa w całej części Europy. Będziemy o tym rozmawiać” – wyjaśnił. Jak zapowiedział, na pewno nie zabraknie tematów trudnych.

„Przynajmniej zostaną zasygnalizowane pewne nasze oczekiwania, prośby, jak również chęć dalszego dialogu. Będziemy też mówili o działaniach Rosji w całym regionie i nie tylko Rosji, ale reżimów z nią sprzymierzonych” – dodał.

Głównym tematem szczytu na Ukrainie – jak podkreślił prezydencki minister – będzie Afganistan, który „praktycznie w każdym spotkaniu się pojawia, zwłaszcza że państwa regionu już odczuwają skutki kryzysu afgańskiego”.

„Nie ukrywajmy – te skutki będą. Chociażby sytuacja na granicy białoruskiej nie jest bezpośrednio związana z kryzysem afgańskim, ale w powszechnym odczuciu jest, bo część ludzi przemycanych tam przez reżim w sposób nierzadko urągający ich godności, to są obywatele Afganistanu” – podkreślił Jakub Kumoch.

„Będziemy oczywiście rozmawiać w szerszym kontekście o tym, co dzieje się w Afganistanie i jakie mogą być tego konsekwencje dla regionu i znacznej części świata” – dodał.

Pytany także o efekty narady BBN ws. strategii działań Polski wobec sytuacji w Afganistanie Jakub Kumoch powiedział, że prezydent Andrzej Duda naradza się z głównymi politykami w kraju.

„Będą tego efekty, będziemy o tym mówić wkrótce” – zapowiedział.

Pytany przez dziennikarzy, co znajdzie się w deklaracji, którą przyjmą uczestnicy Praformy Krymskiej, Jakub Kumoch zapowiedział, że „na pewno będzie to przede wszystkim potępienie rosyjskiej okupacji Krymu”. Jak dodał, w deklaracji znajdzie się również „niezgoda i zapowiedź tego, że państwa nie będą tego uznawały. Nie będzie separatystycznych porozumień z Rosją w tej kwestii, co jest zresztą oczywiste, bo Polska stoi na stanowisku prymatu prawa międzynarodowego, dlatego rosyjska okupacja Krymu będzie postrzegana jako okupacja i nie będzie uznawana nigdy jako fakt dokonany”.

Jakub Kumoch nawiązał także do tego, że prezydent RP przekaże pomoc o wartości kilkudziesięciu milionów euro dostarczoną z Polski przez konwój kilkunastu ciężarówek.

„To bardzo ważna rzecz, gest solidarności. Wydaje mi się, że będzie doceniony przez ukraińską stronę” – ocenił prezydencki minister.

W poniedziałek Andrzej Duda, po uroczystym powitaniu przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, weźmie udział w obradach Inauguracyjnego Szczytu Platformy Krymskiej. Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 r. Półwyspu Krymskiego. W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach tego formatu. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w czwartek, że w szczycie wezmą udział przedstawiciele 44 krajów i organizacji międzynarodowych. Jak dodał, „na szczeblu prezydentów będą reprezentowane: Łotwa, Litwa, Estonia, Polska, Słowacja, Węgry, Mołdawia, Słowenia, Finlandia”. Na forum obecny będzie także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. USA będzie reprezentować minister transportu Pete Buttigieg.

Na zakończenie szczytu ma być przyjęta deklaracja, która pozostanie otwarta do podpisów przez inne państwa.

W poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Tego samego dnia prezydent i szefowie innych delegacji odwiedzą też Biuro Platformy Krymskiej.

Późnym popołudniem Andrzej Duda w ambasadzie polskiej w Kijowie spotka się także z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Ostatnim punktem w prezydenckim programie na poniedziałek jest udział w uroczystym koncercie w Operze Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, organizowanym z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy.

Wtorek – trzeci dzień wizyty prezydenta – rozpocznie się od udziału Andrzeja Dudy w odbywających się tego dnia w Kijowie uroczystościach z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy.

Po południu zaplanowano spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Na koniec wizyty prezydent odwiedzi Centrum logistyczne „BIOKON”, gdzie weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Będzie to m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią COVID-19.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl