fot. PAP/Radek Pietruszka

Holandia: Para Prezydencka weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 75-lecie wyzwolenia Bredy przez I Polską Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka

W Holandii odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 75-lecie wyzwolenia Bredy przez I Polską Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka z udziałem polskiej Pary Prezydenckiej. W obchodach będzie też uczestniczył król Niderlandów Wilhelm-Aleksander i jego małżonka. Uroczystości rozpoczną się o 15.30 na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie.

Polski Prezydent i król Niderlandów wspólnie będą też odbierać ze schodów Ratusza w Bredzie defiladę na cześć polskich żołnierzy, a także wygłoszą okolicznościowe wystąpienia.

Prezydent Andrzej Duda wskazał na antenie TV Trwam na znaczenie tych obchodów.

– Będziemy brali udział w uroczystościach ku czci i pamięci generała Maczka i jego żołnierzy, którzy wyzwalali holenderskie miasta i miejscowości. Pamięta się tam o nich do dzisiaj jako o bohaterach. Król Niderlandów także będzie obecny, więc to jest ważna tam uroczystość, żeby podkreślić znaczenie tamtych wydarzeń dla Polski i Holandii, a także oddać hołd kombatantom, którzy cały czas przyjeżdżają na te uroczystości – mówił Andrzej Duda.

Polska Para Prezydencka będzie przebywała w Holandii do jutra. Na dziś zaplanowano też spotkanie z królem Niderlandów i jego małżonką oraz wspólny lunch.

Jutro z kolei prezydent spotka się z premierem Holandii oraz przewodniczącymi Senatu, a także Izby Niższej Niderlandów. W programie znalazło się też spotkanie polskiej Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii.

RIRM

drukuj