fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

M. Dworczyk: Konsultacje i rozmowy w sprawie tworzenia rządu trwają

Konsultacje i rozmowy w sprawie tworzenia nowego rządu trwają, wkrótce jego skład będzie znany – mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Nowy resort odpowiedzialny za nadzór właścicielski nad państwowymi spółkami ma zwiększyć efektywność działań państwa w tym zakresie – dodał.

Minister pytany w TVP Info o tworzenie nowego rządu poinformował, że w tej chwili trwają polityczne rozmowy, które prowadzi premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także szefowie koalicyjnych partii – Solidarnej Polski i Porozumienia.

Trwają konsultacje i myślę, że wkrótce już ten skład będzie znany” – dodał szef KPRM.

Michał Dworczyk był też pytany o doniesieniach dotyczące powołania resortu na wzór skarbu państwa, czy już wiadomo jaka ma być koncepcja tego ministerstwa.

W tej chwili trwają jeszcze negocjacje i dyskusje. Chodzi o szeroko rozumiany nadzór właścicielski, zwiększenie efektywności działań państwa w tym zakresie. Myślę, że jak już te rozstrzygnięcia, ostateczne ustalenia zapadną wtedy będziemy komunikować wszystko co jest z tym związane” – zaznaczył minister.

Na pytanie czy to prawda, że wicepremier Jacek Sasin jest kandydatem, by kierować tym resortem szef KPRM odparł, że jest on jednym z najbardziej doświadczonych polityków Zjednoczonej Prawicy. Ponadto, jak dodał, ma on bardzo dobre doświadczenia w administracji, w funkcjonowaniu państwa.

„W związku z tym byłby świetnym kandydatem jeśli chodzi o to ministerstwo, czy w ogóle kierowanie którymkolwiek z resortów. A resorty gospodarcze myślę, że szczególnie mogłyby być mu bliskie, ponieważ od lat tą problematyką się zajmuje” – podkreślił Michał Dworczyk.

Jak zauważył, Sasin kierował w Sejmie „jedną z najważniejszych komisji”.

Szef KPRM podkreślił, że na decyzję dotyczącą tego kto pokieruje nowym resortem musimy jeszcze chwilę zaczekać.

Michał Dworczyk został też zapytany, czy w rządzie znajdzie się poseł PiS Marcin Horała. Zdaniem ministra Horała sprawdził się w poprzedniej kadencji Sejmu, gdzie szefował komisji śledczej ds. VAT.

Myślę, że sprawdziłby się również jako minister w rządzie Mateusza Morawieckiego” – dodał szef KPRM.

PAP

drukuj