fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd przedstawi rozwiązania dot. blokady wwozu do Polski niebezpiecznych odpadów

Mamy dziś poznać rozwiązania, które mają ukrócić proceder wwozu do Polski niebezpiecznych odpadów. W ostatnim czasie doszło do serii groźnych pożarów na składowiskach śmieci.

Rząd chce poprawić skuteczność walki z szarą strefą w obszarze gospodarowania odpadami. Premier Mateusz Morawiecki i minister środowiska Henryk Kowalczyk mają przedstawić dziś szczegółowe przepisy w tym zakresie. Konferencja prasowa jest planowana po posiedzeniu Rady Ministrów.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk był pytany wczoraj przez dziennikarzy o to, jakie zmiany zaproponuje rząd.

-­ Między innymi zablokowanie możliwości importu śmieci do Polski. To również zmiana przepisów, jeśli chodzi o tworzenie nowych składowisk. Po nowelizacji sprzed kilku lat – w czasach kadencji, w której większość miała Platforma Obywatelska i PSL – przepisy zostały tak zmienione, że powstało szereg nielegalnych, półlegalnych albo legalnych, nienadzorowanych wysypisk. Stąd dzisiaj borykamy się z bardzo poważnym problemem, który musimy rozwiązać. To jest kolejny obszar, który wymaga porządkowania, po takich problemach jak dziura VAT-owska, czy inne problemy, z którymi musieliśmy się zmagać po dwóch kadencjach rządów PO – komentował Michał Dworczyk.

Jutro odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się m.in. pilnymi rządowymi projektami nowelizacji ustaw: o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska.  Decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia zapadła na Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, które zebrały się w sobotę.

RIRM

drukuj