fot. pl.wikipedia.org

Komitet Polityczny PiS niedługo podejmie decyzje dot. rekonstrukcji rządu

W najbliższym czasie Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości podejmie decyzje ws. zmian w rządzie. Rekonstrukcja jest konieczna w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Mandaty do Parlamentu Europejskiego zdobyli m.in. Joachim Brudziński – szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Anna Zalewska – minister edukacji oraz Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Do europarlamentu uda się także Joanna Kopcińska – rzecznik rządu, oraz Beata Szydło – wicepremier.

Oznacza to, że premier musi podjąć decyzję o powołaniu ich następców. Wczoraj szef rządu wskazał, że według przepisów w ciągu 2 tygodni od ogłoszenia wyników wyborów nowi europosłowie muszą zrezygnować z pełnionych dotychczas stanowisk. To daje konkretną perspektywę czasową na powołanie nowych członków rządu.

Prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości, zapewnił, że partia rządząca ma w swoich szeregach wielu kompetentnych polityków.

– Prawo i Sprawiedliwość ma olbrzymie zaplecze kadrowe. Wynika to z faktu, że Zjednoczona Prawica jest zjawiskiem, które składa się z wielu elementów wchodzących głęboko w sferę polskiej inteligencji. Jako senator Rzeczypospolitej mogę powiedzieć, że zaplecze ministerialne jest po naszej – senatorskiej – stronie – wskazał prof. Jan Żaryn.

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które wprowadzi tam 27 europosłów. Druga jest Koalicja Europejska z 22 mandatami, a trzecia Wiosna Roberta Biedronia z 3 miejscami w Parlamencie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj