fot. flickr.com

Były premier D. Tusk wytyka błędy opozycji i daje wskazówki PO, jak może wygrać z PiS

Platforma musi codziennie skakać PiS do gardła. Nie bać się twardej konfrontacji. Nie paktować z władzą – to rady jakie swoim kolegom z PO daje były lider tej partii Donald Tusk na łamach jednego z tygodników.

Obecny Szef Europejskiej Partii Ludowej zaleca też, by politycy opozycji nie wstydzili się własnych poglądów i przeszłości.

Takie działanie w czasie kampanii prezydenckiej według Donalda Tuska było błędem. Albo jesteśmy dumni z naszych dokonań, albo zejdźmy ludziom z drogi – stwierdził były premier.

Odnosząc się do inicjatywy powołania nowego ruchu Trzaskowskiego „Nowej Solidarności”, Tusk powiedział, że do wyborów są trzy lata i można się zmęczyć. Nie grzebałbym istniejących partii, szczególnie Platformy – przyznał.

Donald Tusk zabrał głos w czasie, gdy PO przeżywa kryzys po sejmowym głosowaniu nad podwyżkami dla parlamentarzystów. [więcej]

Politolog Tomasz Solecki mówi, że kryzys ten może spowodować przebudowę aktualnych struktur Platformy.

– Starzy działacze mogą zostać odsunięci na boczny tor. Tak mówi się m. in. o Grzegorzu Schetynie. Nieznana jest przyszłość Borysa Budki. Możliwe, że dojdzie do odświeżenia tej partii, budowania całkiem nowych struktur. Może dojdzie do połączenia z ruchem, który ma powołać Rafał Trzaskowski. Przypomnijmy, że zdobył całkiem niezły wynik w wyborach prezydenckich, tym samym duże zaskoczenie dla jego sympatyków i obserwatorów. Myślę, że początek września będzie ciekawy i decydujący – ocenia Tomasz Solecki.

Na 7-8 września planowane jest wyjazdowe posiedzenie klubu KO, w skład której wchodzi PO. Spotkanie ma się odbyć w luksusowym hotelu w Lidzbarku Warmińskim. Wcześniej założenia ruchu ma przedstawić Rafał Trzaskowski.

RIRM

drukuj