fot. PAP/EPA

Czy będzie śledztwo w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego?

Unia Europejska i Stany Zjednoczone domagają się od Rosji wyjaśnienia sprawy Aleksieja Nawalnego. Po badaniach przeprowadzonych przez niemieckich lekarzy stwierdzono, że opozycjonista Kremla został otruty.

Niemieccy lekarze nie ustalili jeszcze konkretnej substancji, którą próbowano otruć Nawalnego.

– Widzieliśmy to już, że takimi substancjami zatruwano ważne osoby. Zostały one użyte w ataku na Skripalów i prawdopodobnie zostały użyte również teraz, nawet jeśli nie zostało to jeszcze potwierdzone – ocenił Richard Parson z King’s  College w Londynie.

Dopóki nie zostanie ustalona konkretna substancja, to Kreml nie widzi powodu do wszczęcia śledztwa – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

– Jeśli zidentyfikowana zostanie substancja i jeśli ustalone zostanie, iż jest to próba otrucia, to wówczas oczywiście będzie to powód do śledztwa – poinformował Dmitrij Pieskow.   

Rzecznik Kremla stwierdził, że niemieccy „koledzy” pospieszyli się używając słowa „otrucie”. Jednak arena międzynarodowa domaga się od Rosji, aby wyjaśniła sprawę. Dochodzenia w związku z otruciem Nawalnego chcą Niemcy i Francja. Poprą je Amerykanie. [więcej] 

Rosja odrzuca podejrzenia. Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin oświadczył, że Nawalny mógł zostać otruty przez obce państwa, by rzucić oskarżenia w stronę Rosji.

TV Trwam News

drukuj