fot. pixabay.com

Rosyjska ropa na liście unijnych sankcji

Unijni przywódcy osiągnęli w nocy w Brukseli porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę. To już szósty pakiet sankcji wymierzony w Federację Rosyjską przez państwa UE. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Węgrów i Czechów udało się przekonać do przyjęcia pakietu, gdyż dano im więcej czasu na przygotowanie się do wdrożenia sankcji.

Ukraina cały czas apelowała w sprawie wywierania presji na Rosję poprzez sankcje. Podobnie było teraz, gdy ważyły się losy szóstego pakietu sankcji.

– Szósty pakiet sankcji musi zostać uzgodniony. Konieczne jest, aby był skuteczny, żeby Rosja poczuła cenę za to, co robi z Ukrainą i całą Europą. Abyście wszyscy wreszcie uniezależnili się razem z nami od rosyjskiej broni energetycznej – mówił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Węgry, które są mocno uzależnione od rosyjskich surowców, nie chciały zgodzić się na przyjęcie szóstego pakietu sankcji, który uderza w rosyjską ropę.

– Do tej pory, do pierwszych pięciu pakietów sankcyjnych, podchodziło się inaczej. Najpierw robiliśmy sankcje, a potem zaczęliśmy myśleć o konsekwencjach i szukać rozwiązań, ale ponieważ jest to energia, to jest to ryzykowne i poważne. Musimy zmienić nasze podejście, czyli najpierw rozwiązania, potem sankcje. Do tej pory nie mamy rozwiązań – powiedział Viktor Orban, premier Węgier.

 

Ostatecznie w nocy z poniedziałku na wtorek ogłoszono, że jest porozumienie ws. sankcji na rosyjską ropę.

– Bardzo się cieszę, że przywódcom udało się zasadniczo uzgodnić szósty pakiet sankcji. To bardzo ważne. Dzięki temu Rada Europejska powinna być teraz w stanie sfinalizować zakaz importu prawie 90 proc. rosyjskiej ropy do końca roku. To ważny krok naprzód – zaakcentowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zadowolenia z przyjęcia szóstego pakietu sankcji wymierzonego w rosyjską ropę nie krył premier Mateusz Morawiecki.

– To bardzo ważne, bo ropa jest dzisiaj jednym z głównych źródeł dochodów, które później Rosja przeznacza na wojnę na Ukrainie. Bez zajęcia się tym tematem – kluczowym źródłem dochodów – ciężko byłoby mówić o skutecznej walce z machiną wojenną Władimira Putina – oznajmił szef polskiego rządu.

 

Sankcje nie obejmą na razie ropy przesyłanej gazociągami. Niektóre kraje zgłaszały brak gotowości na wdrożenie takiego kroku, jednak w przyszłości także i ten temat ma zostać ponownie poruszony.

– Zgodziliśmy się, że Rada jak najszybciej powróci do tematu. To sprawa, do której będziemy wracać i nad którą będziemy jeszcze musieli popracować. To, co zrobiliśmy dzisiaj, jest dużym krokiem naprzód – podkreśliła Ursula von der Leyen.

 

Według relacji premiera Mateusza Morawieckiego Węgrów i Czechów udało się przekonać do przyjęcia pakietu sankcji, dając im więcej czasu na przygotowanie się do ich wdrożenia.

– To dwa kraje, które wysuwały najdalej idące wątpliwości. Przekonała je dobra partnerstwa dyskusja, ale zarazem wystąpiło zrozumienie po stronie wszystkich krajów, co ja podniosłem, że w zależności od dostępności infrastruktury należy dopuścić pewne różnice związane z czasem trwania derogacji, która może oznaczać, że jakiś kraj wcześniej, a drugi później wejdzie w pełen reżim sankcyjny – mówił szef rządu.

 

Szósty pakiet sankcji ma być wyrazem jedności Unii Europejskiej, bo w przestrzeni medialnej pojawiały się zarzuty, że Wspólnota w tak kluczowej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo świata, nie potrafi mówić jednym głosem.

 

– Nie bagatelizujemy wszystkich trudności. Potrzebowaliśmy kilku tygodni, by podjąć decyzję. Dziś wysłaliśmy bardzo mocny sygnał – podsumował Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

 

W trakcie szczytu Unii Europejskiej podjęto także decyzję, że Wspólnota będzie nadal wspierać Ukrainę w zakresie pomocy humanitarnej, płynności finansowej i odbudowy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl