fot. PAP/EPA

Wojska Federacji Rosyjskiej nasilają ataki na kluczowe miasta w Donbasie

Ukraina już ponad trzy miesiące walczy o swoją niepodległość. Wojska Władimira Putina nasiliły atak na dwa kluczowe miasta Donbasu.

Rosja ze zdwojoną siłą uderza w Ługańsk i Donieck. Wojska atakują z trzech kierunków.

– Cała rosyjska potęga, jaka pozostała, koncentruje się teraz na tym regionie. Lyman, Popasna, Siewierodonieck i Słowiańsk to miejsca, w których okupanci chcą zniszczyć wszystko. Nie ma dla nich znaczenia, że ich armia strategicznie jest bez szans – ocenił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Zdobycie Siewierodoniecka jest obecnie najważniejszym celem inwazji wroga na wschodzie Ukrainy. Miasto ostrzeliwane jest z samolotów i wyrzutni rakietowych. Spadające bomby niszczą domy. Są kolejne ofiary śmiertelne.

– Rakieta uderzyła rano o godz. 07.30. Uszkodziła nasz dom. Nie wiem, czy możemy go uratować. Nasze rzeczy są zniszczone – powiedziała Ukrainka.

Na jaw wychodzą kolejne brutalne rosyjskie zbrodnie. W piwnicy niedaleko Charkowa odnaleziono 12 ciał. Wszystkie miały ślady tortur.

– Ciała zostaną wysłane do Kijowa. Ponadto, ze względu na identyfikację, informacje otrzymane z ciał trafią do Sądu ds. Zbrodni Wojennych w Hadze – poinformował Anton Ivannikov, kapitan oddziału współpracy wojsko-cywilnej ukraińskich sił zbrojnych.

Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina zamierza walczyć, dopóki nie odzyska całego swojego terytorium, nawet okupowanego od 2014 roku Krymu. Prezydent Ukrainy mocno zaakcentował to podczas swojego wystąpienia online w szwajcarskim Davos. Wskazał również, że jest gotowy do pokojowych rozmów z Rosją. Jest jednak warunek – musi w nich osobiście uczestniczyć Władimir Putin.

– Nie ma i nie będzie z naszej strony ochoty na spotkania z pośrednikami. Nie mogę zgodzić się na rozmowy z nikim pochodzącym z Federacji Rosyjskiej poza prezydentem i to tylko w przypadku, gdy na stole będzie jedna sprawa, czyli zaprzestanie wojny – powiedział prezydent Ukrainy.

Podczas Audiencji Generalnej Ojciec Święty Franciszek zachęcał do modlitwy o pokój.

– Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. W naszych modlitwach zawierzajmy Jej szczególnie sprawę pokoju na Ukrainie i na świecie. Niech Matka Boża uczy nas solidarności z ludźmi doświadczonymi tragedią wojny i wyjedna pojednanie narodów – mówił papież Franciszek.

Od wielu dni Unia Europejska próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Jednym z jego elementów jest embargo na rosyjską ropę. Wśród państw członkowskich słychać głosy sprzeciwu. Głównym hamulcowym są Węgry. Ich stanowisko podzielają także Słowacy i Czesi.

„Nadal jestem przekonany, że będziemy w stanie rozwiązać ten temat przed Radą Europejską” – wskazał Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Tymczasem z pomocą Ukrainie idzie Litwa. Ministerstwo obrony tego kraju poinformowało, że przekaże Ukrainie pojazdy opancerzone, ciężarówki i samochody saperskie. Wartość sprzętu to 15,5 mln euro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl