fot. pixabay.com

Sejm pracuje nad czternastą emeryturą

Sejm rozpoczął prace nad czternastą emeryturą. Pierwsze świadczenia mogą być wypłacone już w sierpniu.

Zgodnie z projektem czternastą emeryturę otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. złotych.

– Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie w wysokości najniższej emerytury, która dzisiaj wynosi 1334 zł. Świadczenie będzie wypłacane na podobnych zasadach jak trzynasta emerytura – wskazał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W przypadku osób, których wysokość emerytury przekroczy 2,9 tys. złotych, świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone.

– Rozwiązanie, które wprowadzamy wspólnie z trzynastą emeryturą, znacznie poprawi warunki osób, które są w trudnej sytuacji. Mówimy tutaj o emerytach i rencistach – powiedział Stanisław Szwed.

Projekt ustawy krytykowała opozycja. Koalicja Obywatelska stwierdziła, że czternasta emerytura jest bardziej wsparciem socjalnym niż dodatkowym świadczeniem pieniężnym.

– Nasuwa się pytanie, czy jest to świadczenie socjalne uzależnione od progu dochodowego, czy faktycznie dodatkowe świadczenie pieniężne – pytała Joanna Frydrych, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Poseł dodała, że dochody seniorów nie nadążają za inflacją mimo czternastej emerytury. Polityk wezwała rząd, by wprowadził w życie pomysł Platformy Obywatelskiej dotyczący drugiej waloryzacji rent i emerytur. Z kolei Koalicja Polska zawnioskowała nad dalszymi pracami nad projektem.

Grzegorz Braun, w imieniu koła poselskiego Konfederacja, złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

– Konfederacja nigdy nie zgodzi się na przekupywanie Polaków ich własnymi pieniędzmi – zaznaczył Grzegorz Braun, poseł Konfederacji.

Wniosek Konfederacji został odrzucony przez większość sejmową. Rządowy projekt ustawy trafił teraz do prac sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a następnie do Komisji Polityki Senioralnej.

Na czternastą emeryturę czekają seniorzy.

– Dzięki czternastej emeryturze pomogę, w jakimś stopniu, swoim dzieciom – oznajmiła Pani Halina, emerytka.

Niektórzy emeryci dodatkowe świadczenie przeznaczą na długo wyczekiwane wczasy.

– Czternasta emerytura na pewno się przyda. Pieniądze wydam na wczasy – zaznaczył Pan Wiesław, emeryt.

Według rządowych szacunków w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. Koszt wypłaty czternastych emerytur wyniesie około 11,4 mld złotych. Przy okazji czternastych emerytur ważne są dwie rzeczy – wskazał Mariusz Kękuś, ekonomista.

– Ważne jest po pierwsze to, że świadczenie jest nieopodatkowane. Drugą istotną rzeczą, z punktu widzenia wielu emerytów i seniorów, jest to, iż czternasta emerytura nie podlega egzekucji komorniczej – podkreślił Mariusz Kękuś, ekonomista.

Środki na czternastą emeryturę przeznaczone będą z Funduszu Solidarnościowego, a także z budżetu państwa. Świadczenie miałoby zostać wypłacone w sierpniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl