Sejm uchwalił ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Sejm przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpi obecną Komisję Trójstronną rządu, pracodawców i pracowników. Za przyjęciem ustawy głosowało 425 posłów, przeciw było trzech a jeden wstrzymał się od głosu. To wielki dzień dla dialogu społecznego w Polsce ocenił Piotr Duda, szef „Solidarności”.

Związki zawodowe 26 czerwca 2013 r. zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej ponieważ uznały, że dialog w tym gremium jest tylko pozorny. Uzgodniony wspólnie projekt trafił do Sejmu. Nowa Rada Dialogu Społecznego daje większe uprawnienia partnerom społecznym. Będą oni mogli inicjować zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować rządowe projekty ustaw. Będą też mogły wspólnie wnosić o zmianę ustawy.

Poseł PiS-u Janusz Śniadek, były szef solidarności wyraża nadzieję, że dzięki ustawie dialog w nowej radzie rzeczywiście będzie miał miejsce.

– Zaletą tej ustawy jest to, że w ramach samej Rady Dialogu Społecznego poszczególni partnerzy będą mieli dużo większe uprawienia, będą wzajemnie dużo bardziej równoprawni. Tak czy inaczej nie ma możliwości, żeby istniał w kraju dialog społeczny, jeśli nie będzie dobrej woli i wszystkich jego uczestników – zaznaczył Jan Śniadek, poseł PiS-u.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia.

Obecna Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych ma działać do czasu powołania pierwszego składu Rady Dialogu Społecznego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl