Sejm wysłuchał informacji o sieci szpitali

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, która wprowadza sieć szpitali. Dziś posłowie wysłuchali informacji wiceministra zdrowia Piotra Gryzy o systemie szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych.

Przyjęty przez rząd projekt sieci szpitali trafił niedawno do sejmowej Komisji Zdrowia. I choć w środę odbyło się jego pierwsze czytanie, to projekt nadal wzbudza wiele obaw.

Dziś te wątpliwości starał się rozwiać wiceminister zdrowia Piotr Gryza, który przekonywał w Sejmie, że zmiany są bardzo potrzebne. Ustawa ma poprawić opiekę nad pacjentem oraz zwiększyć stabilność finansową szpitali – wskazywał wiceszef resortu zdrowia w Sejmie.

– Zgodnie z projektem ustawy o kwocie ryczałtu decydować będą: wysokość środków finansowych zaplanowanych na finansowanie świadczeń w formie ryczałtu, określona w planie zakupu świadczeń opieki zdrowotnej danego oddziału wojewódzkiego NFZ oraz dane dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych i sprawozdanych za poprzedni okres rozliczeniowy – mówił Piotr Gryza.

Podczas debaty nie zabrakło również głosów krytyki. Zdaniem byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicz, ustawa o sieci szpitali cofa nas do czasów PRL. Jak przekonywał, ustawa jest groźna dla pacjentów.

– Jeżeli szpital musi dziś zabiegać o pacjenta i procedurę, to stara się wykonać tych procedur dużo. Lepiej czy gorzej, ale stara się tych pacjentów leczyć. Wy zaś mówicie: masz milion złotych i lecz. To kogo on będzie leczył? Będzie leczył tych z najlżejszymi chorobami i będzie ich przetrzymywał w szpitalu – powiedział poseł Arłukowicz.

W podobnym tonie wypowiadał się także Jerzy Kozłowski z Kukiz’15.

– Przypomnę, że jedna z naczelnych zasad etycznych w medycynie brzmi: po pierwsze – nie szkodzić. Ministerstwo Zdrowia jakby o tym zapomniało. Budżetowy system finansowania jest bardzo wygodny i przyjazny, ale dla szpitali, które są oczywiście w sieci. Będą w pozycji uprzywilejowanej wobec stojącego po drugiej stronie pacjenta – mówił Jerzy Kozłowski.

Do 27 czerwca Ministerstwo Zdrowia przedstawi, które szpitale znajdą się w sieci. Jeżeli szpital zostanie połączony z inną placówką, to termin ten zostanie wydłużony do 26 września. Sieć zacznie obowiązywać od 1 października.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl