fot. PAP/Jakub Kamiński

Drugie czytanie projektu ustawy o TK

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Podczas prac w komisjach za bazowy przyjęto projekt Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski mówił w Sejmie, że przyjęcie projekt ws. Trybunału Konstytucyjnego daje szansę na ustabilizowanie sytuacji i obniżenie temperatury politycznego sporu wokół Trybunału.

Przyjęcie tego projektu kończy kilkumiesięczny okres niepewności prawnej, związanych z rozbieżnymi opiniami dotyczącymi charakteru prawnego rozstrzygnięć TK w okresie od marca 2016. Dodatkową zaletą jest fakt, że projekt przewiduje publikację budzących kontrowersję rozstrzygnięć TK wydanych w okresie od 10 marca 2016. Niektóre propozycje są odpowiedzią na krytykę rozwiązań obowiązującej ustawy o TK i odpowiadają, przynajmniej kierunkowo, zmianom oczekiwanym przez różne strony sporu – podkreślił Bartłomiej Wróblewski.

Poseł za zaletę projektu uznał to, że przewiduje on publikację budzących kontrowersje rozstrzygnięć TK, podjętych od 10 marca 2016 r.       Klub PiS zgłosił osiem poprawek, w tym odejście od orzekania większością 2/3 głosów.

Poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka mówił podczas debaty, że          to nie jest projekt kompromisowy, lecz blokowanie Trybunału Konstytucyjnego. Projekt skrytykowały też pozostałe kluby opozycyjne.

RIRM

drukuj