Sejm: odbyło się drugie czytanie ustawy antyterrorystycznej

W Sejmie odbyło się drugie czytanie tzw. ustawy antyterrorystycznej. Przepisy mają wzmocnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO w Warszawie, a także Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Ustawa daje służbom narzędzia do zapobiegania i reagowania na zagrożenia terrorystyczne.  Opozycja krytycznie ocenia przygotowane przepisy.

Minister Maciej Wąsik podkreśla, że jest to szeroka, przekrojowa ustawa, która podniesie i usprawni działanie systemu antyterrorystycznego i zwiększy bezpieczeństwo Polaków.

Szef ABW, ale nie tylko on, dostanie kompetencje. Polskie służby, polscy funkcjonariusze dostaną możliwość zastosowania tzw. strzału snajperskiego w przypadku, gdy dojdzie do ataku terrorystycznego. Będzie to strzał, który po prostu uratuje życie zakładnikom, a zabije terrorystę. Dotychczas takich przepisów nie było. Będzie możliwość zestrzelenia drona, który będzie miał wobec nas wrogie zamiary. W tej chwili polscy żołnierze, polscy funkcjonariusze nie mieli takiej możliwości. Będzie też mnóstwo innych uprawnień. Szef ABW będzie mógł podsłuchiwać, prowadzić kontrolę operacyjną wobec cudzoziemców przez trzy miesiące bez zgody sądu w sprawach o terroryzm. Dopiero później będzie musiał o tę zgodę występować. To usprawni działanie operacyjne Agencji – wyjaśnia minister Maciej Wąsik.

Według projektu ustawa miałaby wejść w życie 7 dni po jej ogłoszeniu.

RIRM

drukuj