Sejm przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów dot. frankowiczów

Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz’15, a drugi – klub PO. Teraz propozycjami zajmie się sejmowa komisja finansów.

Za odrzuceniem projektu złożonego przez klub Kukiz’15 było 33 posłów, przeciw – 386, wstrzymało się czterech.

Odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu PO chciało 27 posłów, przeciw było 398, a wstrzymało się czterech.

Oba projekty trafią teraz do prac w komisji, tak jak skierowany tam w czwartek prezydencki projekt ustawy, zakładający zwrot frankowiczom spreadów.

Projekt Kukiz’15 przewiduje, że kredyty w złotych i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych.

W myśl projektu PO, kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. franku szwajcarskim, jeśli spełniałby szereg warunków. To powtórzenie ustawy, która była przyjęta przez Sejm ubiegłej kadencji, ale nie weszła w życie, ponieważ posłowie nie odnieśli się do poprawek Senatu przed końcem kadencji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl