Posłowie zapoznają się z ustaleniami dot. pracy podkomisji smoleńskiej

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zapozna się z dotychczasowymi ustaleniami podkomisji, która bada katastrofę smoleńską.

Posiedzenie komisji zostało zwołane na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej. W przyszłym tygodniu oficjalnie pracę ma także rozpocząć powołany przez Platformę Obywatelską parlamentarny zespół smoleński.

W jego pracach mają uczestniczyć posłowie Platformy Obywatelskiej oraz powołani przez nich eksperci m.in. Maciej Lasek, były członek komisji Millera.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreśla, że ustalenia podkomisji mogą być bardzo interesujące, bo ma ona dostęp do materiałów, które w poprzednich badaniach były pomijane.

– Niektóre dowody pomijano w pracach poprzednich komisji Milera. To będzie dowodem na to, że komisja Millera dobierała dowody według z góry założonej tezy o z góry założonych przyczynach katastrofy smoleńskiej. Platforma Obywatelska wykazuje w tej chwili niezwykłe zainteresowanie wynikami dotychczasowych dochodzeń, czego przez ponad 5 lat w ogóle nie mogliśmy u nich stwierdzić. W moim przekonaniu jest to próba podgrzewania atmosfery, zaciemniania przyczyn, a także sposób badania katastrofy po to tylko, żeby nadal wprowadzać zamęt w głowach obywateli- zauważył poseł Michał Jach.

Podkomisja zajmująca się ponownym badaniem przyczyn katastrofy samolotu Tu-154m w Smoleńsku została powołana przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza w lutym.

Jej przewodniczącym jest dr Wacław Berczyński.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym śp. prezydent Lech Kaczyński. Polska delegacja udawała się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

RIRM

drukuj