Sejm debatuje nad zaostrzeniem kary za przestępstwa wobec dzieci

Zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa popełnione wobec dzieci to jedno z założeń projektu nowelizacji kodeksu karnego, którym zajmą się dziś posłowie. Propozycje przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę zakładają także wymóg uwzględniania w wymierzaniu kary faktu, iż dziecko zostało poszkodowane. 

Poza tym projekt wprowadza prawny obowiązek reagowania w przypadku posiadania wiedzy o okrucieństwie wobec najmłodszych.

Poseł Waldemar Buda z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreśla, że skutkiem zmian będzie większa ochrona dzieci.

– Dotychczas Kodeks karny traktował małoletnich anonimowo. Nigdzie nie mówiło się o młodych obywatelach, traktowało się ich, jak każdą inną osobę, a przecież trzeba mieć na względzie to, że dzieci są bezbronne i często są ofiarami przestępstw, przed którymi same nie są w stanie się obronić. Pomoc i troskliwość państwa powinna być większa właśnie w stosunku do bezbronnych ludzi. Jeżeli mamy art. 53 Kodeksy karnego, który mówi o przesłankach, jakie należy wziąć pod uwagę przy wymierzaniu kary i nie ma tam mowy o pokrzywdzonej małoletniej osobie – to jednak było „coś nie tak” skoro nie braliśmy tej okoliczności pod uwagę. Bardzo dobrze, że te przepisy się pojawiają – zaznacza Waldemar Buda.

Na początku września – gdy projekt trafił do Sejmu – prezydencki minister Andrzej Dera podkreślał, że oprócz surowszego karania sprawców przestępstw celem zmian jest również troska o dzieci i podniesienie wrażliwości społecznej.

Jak informowały media, prezydencki projekt cieszy się poparciem Rzecznika Praw Dziecka.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl