fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

A. Duda: Polacy są w stanie konkurować z innymi pod kątem technologicznym

Polacy są w stanie konkurować z bogatym i rozwiniętym technologicznie zachodem – stwierdził prezydent Polski Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się w środę konferencja pt. „Technologie przyszłości. Elektromobilność”.

Najwyższy przedstawiciel państwa – otwierając spotkanie – zwrócił uwagę, że aż 97 proc. ropy naftowej, która służy do poruszania pojazdów mechanicznych, pochodzi dziś z zagranicy. Tymczasem energię elektryczną jesteśmy w stanie wyprodukować sami, m.in. wykorzystując rodzime surowce.

Co więcej, jak zauważył prezydent Andrzej Duda, elektromobliność jest szansą na zmniejszenie emisji gazów i zwalczenie tzw. smogu. W ocenie prezydenta powinniśmy dziś jeszcze bardziej postawić na badania i rozwój w zakresie alternatywnych źródeł zasilania.

– Jestem przekonany, że w najbliższych latach na świecie będą poszukiwane alternatywne źródła zasilenia pojazdów mechanicznych. Dzisiaj pierwszeństwo w tym zakresie zdecydowanie przejmuje energia elektryczna. Powinniśmy podążać w tym kierunku. Cieszę się, że w Polsce są realizowane badania w tym zakresie. Cieszę się, że Polska ma nie tylko tradycję od wielu lat produkowania u nas pojazdów elektronicznych, jak choćby firma „Melex”. Mamy także w tym zakresie również sukcesy. Przede wszystkim, jeśli chodzi o autobusy – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, którą realizuje rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Jak mówił, „jeżeli mamy, konkurować z gospodarkami światowymi, musimy produkować dobra wysoko przetworzone”. W ocenie prezydenta jesteśmy to w stanie zrealizować.

Tymczasem, jak podały w środę media, już w przyszłym roku posiadacze aut elektrycznych będą mogli przejechać przez Polskę nie martwiąc się o znalezienie punktu ładowania. PKN Orlen rusza z budową sieci ładowarek. W ramach pilotażu na stacjach zostaną zainstalowane 23 ładowarki o mocy 50 i 100 kW. Pierwsze staną już latem tego roku.

RIRM

drukuj