K. Szczerski: Prezydent nigdy nie ingeruje w proces legislacyjny

Prezydent nigdy nie ingeruje w proces legislacyjny toczący się w parlamencie – powiedział Krzysztof Szczerski szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił, że w sprawie zmian w systemie sądownictwa prezydent wypowie się w odpowiednim czasie.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński byli pytani na konferencji prasowej, co prezydent sądzi o projekcie PiS ustawy o Sądzie Najwyższym i czy ma w związku z nim jakieś wątpliwości.

„Pan prezydent, zgodnie z tym co wielokrotnie już powtarzał, nigdy nie ingeruje w proces legislacyjny w parlamencie” – powiedział Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że dopóki parlament nie zakończy pracy nad daną ustawą prezydent nie wypowiada się na jej temat, bo byłoby to „ingerowanie przez władzę wykonawczą w autonomię władzy ustawodawczej”.

„Więc zaczekamy na to jak parlament zakończy pracę nad całością reformy sądownictwa i w tej sprawie prezydent zabierze głos w odpowiednim czasie” – powiedział Krzysztof Szczerski.

„Pan prezydent wypowiada się na temat ustaw, kiedy spływają one do Kancelarii Prezydenta” – dodał Krzysztof Łapiński. Jak mówił, zgodnie z konstytucją prezydent może podpisać ustawę, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego. Na pytanie, czy można spodziewać się weta, odparł, że można spodziewać się jednej z trzech opcji.

Na pytanie, czy prezydent spotka się z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, Łapiński odpowiedział, że „jeśli taka prośba się pojawi to prezydent odpowie”.

„Ale prezydent nie umawia się przez media, z czy prezesem Sądu Najwyższego, czy z innymi ważnymi urzędnikami” – dodał rzecznik prezydenta.

„Jeżeli taka będzie potrzeba, na którymś etapie pracy i obie strony uznają, że taka potrzeba istnieje, to do tego spotkania dojdzie” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Dodał, że prezes Gersdorf „wielokrotnie była gościem w Pałacu Prezydenckim, więc nie jest więc osobą, która nigdy do pałacu nie przychodziła”.

„Prezydent natomiast nigdy nie zaprasza poprzez media w takim trybie” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Zapytany czy prezydent czuje się zaniepokojony w związku z sytuacją związaną z Sądem Najwyższym odparł Krzysztof Szczerski, że „pan prezydent nie funkcjonuje w trybie uczuciowym, tylko w trybie prawnym i konstytucyjnym”.

„W związku z powyższym nastroje i uczucia pana prezydenta są poza ani naszą kompetencją, żeby je omawiać, ani też kogokolwiek inną. Pan prezydent działa zgodnie z prawem i na podstawie prawa i w granicach prawa” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

PAP dowiedziała się od biura prasowego SN, że prośba o spotkanie z prezydentem ze strony prezes SN nie została jeszcze wystosowana.

„Czekamy na decyzje pani prezes. Z tego co nam wiadomo pani prezes będzie chciała przyjąć jakąś formę współpracy z panem prezydentem, by przedyskutować projekt ustawy o Sądzie Najwyższym” – poinformowało biuro prasowe SN.

W środę późnym wieczorem posłowie PiS złożył w Sejmie projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on m.in. utworzenie trzech nowych Izb w SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

PAP/RIRM

drukuj