fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę dot. ułatwień w prowadzeniu biznesu

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę usuwającą bariery w prowadzeniu biznesu. Nowe przepisy wprowadzają szereg zmian, m.in. w regulacjach prawa pracy, finansowego czy budowlanego.

Wśród najważniejszych ułatwień jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego klauzuli pewności prawa oraz gwarancji ochrony interesów przedsiębiorców w toku kontroli. Poza tym zmiany m.in. podnoszą do 2 mln euro roczny limit przychodów netto, do którego podatnicy podatku PIT mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów.

Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreślił, że to dopiero początek szeroko zakrojonych zmian dla osób prowadzących firmy w Polsce.

Może nie są to zmiany tak fundamentalne, na jakie oczekują przedsiębiorcy, ale od czegoś trzeba było zacząć. Ten proces ułatwień będzie kontynuowany i będzie to szereg całkiem realnych posunięć. To wszystko odbywa się jednocześnie w walce z nieuczciwą przedsiębiorczością, z szarą strefą i zorganizowaną przedsiębiorczością. To daje efekty i oczywiście trzeba jakoś mądrze wypośrodkować – te ułatwienia dla przedsiębiorców i ograniczenia działalności często przestępczej. Ale wydaje się, że to jest dopiero pewien początek – powiedział poseł Janusz Szewczak.

Większość przepisów ustawy podpisanej przez prezydenta wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Stanowią one element pakietu ułatwień dla przedsiębiorców tzw. setki zmian dla firm.

PAP/RIRM

drukuj