Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Łukasza Urbana

W Baniach w woj. Zachodniopomorskim zakończyły się uroczystości pogrzebowe Łukasza Urbana, kierowcy ciężarówki, który zginął w zamachu w Berlinie. W południe w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych odbyła się Msza św. żałobna.

Pamięć o śp. Łukaszu winna stać się bodźcem do świadczenia dobra innym – mówił w homilii ks. bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński.

„Świętej pamięci Łukasz, żyjąc tu na ziemi, tworzył siebie. A tworzył siebie służąc drugiemu człowiekowi. Tę służbę spełniał w rozmaitej formie, w danym sobie czasie, nade wszystko jako zawodowy kierowca. Swoją pracę wykonywał sumiennie i z takim nastawieniem, aby jej owoce zawsze radowały odbiorców. Jego pracowitość i usłużność budziły w ludziach zaufanie do niego i otwartość na drugiego człowieka” – powiedział ks. bp Henryk Wejman.

Po Eucharystii kondukt pogrzebowy udał się na pobliski cmentarz komunalny.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział prezydent Polski Andrzej Duda oraz szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa. W odczytanym przez szefową KPRM liście, premier polski Beata Szydło podkreśliła, że Polacy padali ofiarami ataków terrorystycznych dokonywanych przez fundamentalistów islamskich, ale tragedia, do której doszło w Berlinie jest wyjątkowa, jeśli chodzi o okrucieństwo sprawcy.

„Dla wszystkich bliskich jego odejście stanowi ogromną stratę. Wyrażając żal z powodu tak wielkiej tragedii, w tych trudnych chwilach pragnę przekazać rodzinie i przyjaciołom Łukasza Urbana wyrazy głębokiego współczucia” – napisała Beata Szydło.

Wyrazy współczucia i otuchy rodzinie zabitego Łukasza Urbana przekazał także Prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w nabożeństwie.

Prof. Mieczysław Ryba, wykładowca KUL i WSKSiM, na antenie Radia Maryja zwrócił uwagę, że aby śmierć Polaka nie poszła na marne, należy podjąć głęboką refleksję nad tym, co dzieje się obecnie na naszym kontynencie.

Miejmy nadzieję, że Europa się obudzi. Dziś Europa w sposób wręcz obłąkany doszukuje się zagrożeń dla demokracji w Polsce czy na Węgrzech i lekceważy zagrożenie wynikające z dotykającej nasz kontynent wojny cywilizacyjnej. Końcówka roku zawsze skłania do podsumowań. Warto zatem zrobić namysł, dokąd prowadzi nas polityka budowania multikulturalnej utopii. Ideologia multikulti bankrutuje na naszych oczach. Im szybciej wydobędziemy się z jej szaleństwa, tym większa będzie szansa na ocalenie Europy – zaznaczył historyk.

Do tragedii w Berlinie doszło 19 grudnia wieczorem. 40-tonowa ciężarówka wjechała w tłum na miejskim jarmarku, zabijając 12 osób i raniąc blisko 50. Jedną z ofiar był polski kierowca ciężarówki, która została użyta do staranowania ludzi.

 

RIRM/TV Trwam News


GALERIA: Banie. Uroczystości pogrzebowe Łukasza Urbana fot.  PAP/Lech Muszyński


GALERIA: Banie. Uroczystości pogrzebowe Łukasza Urbana fot. PAP/Marcin Bielecki

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl