Łomża: Trwają uroczystości pogrzebowe ks. bp. Stanisława Stefanka

W katedrze w Łomży (Podlaskie) rozpoczęły się przed południem uroczystości pogrzebowe biskupa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisława Stefanka. Mszy świętej przewodniczy metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Transmisję z wydarzenia prowadzi TV Trwam.

Ksiądz biskup Stanisław Stefanek zmarł 17 stycznia w Lublinie, miał 84 lata. Będzie pochowany w łomżyńskiej katedrze.

„Dzisiaj chowamy go w łomżyńskiej katedrze dziękując Panu Bogu za dobro, jakiego doświadczyliśmy dzięki jego obecności na ziemi i przepraszając za popełnione przez niego grzechy” – mówił na początku uroczystości ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP przypomniał życiorys zmarłego, jego pracę i działalność duszpasterską.

„Dzisiaj zaś modlimy się o spokój jego duszy, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, w szczególności o powołania gotowe do pracy dla dobra małżeństw i rodzin” – powiedział przewodniczący KEP.

Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. W 1980 roku został biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

W latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie. W 1996 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Swoją posługę jako biskup łomżyński zakończył w 2011 roku i przeszedł na emeryturę.

W 2006 r. konsekrował biskupa pomocniczego łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego, a w 2011 r. był współkonsekratorem podczas sakry biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

W 2009 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył biskupa Stefanka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. radni Łomży nadali ks. bp. Stefankowi tytuł honorowego obywatela Łomży.

W czwartek w Łomży, w związku z uroczystościami pogrzebowymi ks. bp. Stanisława Stefanka, prezydent miasta wprowadził żałobę.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl