Bydgoszcz: w środę pogrzeb Mariana Olejniczaka – Żołnierza Wyklętego
W środę 27 września w Bydgoszczy odbędą się uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka. Żołnierz Niezłomny został zamordowany przez komunistów w 1949 roku. Jego szczątki odnalazł dwa lata temu Instytut Pamięci Narodowej, który zaprasza na wydarzenie. Tego dnia przypada również 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Bydgoszczy (przy ul. Bernardyńskiej 2) o godz. 8.30. Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej. Uroczysty pochówek śp. Mariana Olejniczaka zaplanowano na godz. 10.00. Odbędzie się w Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym (przy ul. Kcyńskiej 51).
– To będą niezwykłe uroczystości. Nie są dedykowane wyłącznie pamięci samego zamordowanego uczestnika konspiracji niepodległościowej z pięknym życiorysem. 23-letni człowiek walczył i pod okupacją niemiecką, i w czasie zniewolenia komunistycznego. Tego dnia będziemy mieli też wspomnienie o wspaniałej patriotycznej rodzinie, kultywującej najpiękniejsze polskie wartości. Jego ojciec, Jan Olejniczak, to powstaniec wielkopolski, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i Armii Krajowej. Był represjonowany i więziony w katowni stalinowskiej na Rakowieckiej, a później we Wronkach. Mama Helena i siostra Cecylia także były więzione (…). Marian Olejniczak napisał wiersz „Miłość ojczyzny”. Za przepisanie i powielenie tego utworu Cecylia Olejniczak była więziona i represjonowana (…). Bez takich rodzin nie mielibyśmy wolnej Polski. Zginęlibyśmy pod zaborami i nie wybilibyśmy się na niepodległość, nie odrodzilibyśmy się po II wojnie światowej czy po czasie komunistycznego niewolenia – wskazał prof. Mirosław Golon, historyk IPN.
Marian Olejniczak od 1942 r. był łącznikiem Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej. W 1946 r. wstąpił do antykomunistycznej grupy dywersyjnej Stanisława Kamińskiego „Młota” posługującej się nazwą „Armia Krajowa”, która działała na terenie powiatu bydgoskiego oraz inowrocławskiego. W kwietniu 1949 r. został ranny i aresztowany przez grupę operacyjną UB-MO w wyniku obławy zorganizowanej w okolicach Złotnik Kujawskich i przekazany do WUBP w Bydgoszczy. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 17 września 1949 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia tegoż roku w Więzieniu Karno-Śledczym w Bydgoszczy.
Szczątki Mariana Olejniczaka zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych przeprowadzonych w lipcu 2021 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
– Prezesa IPN będzie reprezentował prof. Krzysztof Szwagrzyk. On był tym, który odnalazł szczątki Mariana Olejniczaka. Jest przedstawicielem pionu, który przyczynił się do kilkudziesięciu pogrzebów, a zapewne będzie ich jeszcze kilkaset. Dopiero dwa lata temu, w lipcu 2021 r., udało się odnaleźć zamordowanego w 1949 r. Mariana Olejniczaka – po 71 latach – dodał zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
radiomaryja.pl/ipn.gov.pl