Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Krakowa

Krakowskimi ulicami przeszedł dziś Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy wyruszyli z Wawelu po Mszy św. w Katedrze Wawelskiej i przeszli do Parku im. dr. H. Jordana, gdzie odbyła się główna uroczystość. List do uczestników napisał prezydent RP Andrzej Duda.

„Suwerenne państwo polskie zawsze pielęgnowało pamięć i oddawało cześć tym, którzy z narażeniem własnego życia stawali do boju o wolność rodaków” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości w Krakowie, odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego.

Jak wskazał prezydent, „od lat uroczyście świętujemy rocznicę utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego i wybuchu Powstania Warszawskiego”.

„A jednocześnie w świadomości społecznej coraz bardziej upowszechnia się wiedza o tym, że klęska hitlerowskiej III Rzeszy nie przyniosła nam prawdziwego wyzwolenia. Dlatego uwaga Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, zwraca się także ku tym, którzy kontynuowali opór zbrojny i działalność konspiracyjną przeciw komunistycznemu reżimowi” – wskazał prezydent.

Andrzej Duda stwierdził w liście, że „heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę”, a „niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my Polacy cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej”.

„Jestem przekonany, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w nas Polakach wolę trwania przy imponderabiliach. Jako prezydent RP składam dzisiaj hołd bohaterom powstania antykomunistycznego. Chcę także docenić wysiłki osób, środowisk i instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału w najnowszej historii Polski. Wierzę, że ta praca buduje ducha patriotycznego Polaków i przyczynia się do zapewnienia pomyślnej, bezpiecznej przyszłości Ojczyzny” – napisał prezydent.

Także metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski podkreślał w homilii, że „dziedzictwo żołnierzy niezłomnych zobowiązuje do budowania teraźniejszości i przyszłości w sposób prawy”.

„Czujemy się spadkobiercami wielkiego skarbu, który zobowiązuje do pamięci, czci, do budowania teraźniejszości i przyszłości jak należy” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

W uroczystości w Parku im. dra H. Jordana uczestniczyli m.in. Szwadron Ułanów im. J. Piłsudskiego i 4 Pułk Ułanów Zaniemeńskich Kawalerii Ochotniczej, orkiestra wojskowa i kompania honorowa Garnizonu Kraków, wystawiona przez 5 Batalion Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera. Obecni byli kombatanci, przedstawiciele środowisk niepodległościowych, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji z IPN na czele. Niektórzy uczestnicy marszu mieli transparenty z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych, biało-czerwone chorągiewki i kwiaty. Pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych w Alei Wielkich Polaków złożono wiązanki kwiatów.

1 marca obchodzone jest Narodowe Święto Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto ustanowił w 2011 r. parlament – „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

PAP/RIRM

drukuj