Polska uczci Żołnierzy Wyklętych

Prawdopodobnie w Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia – nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Jak napisał dziennik „Rzeczpospolita” – tablica stanie przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Na potrzebę upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego w tym miejscu wskazywali przedstawiciele „Fundacji Niepodległości”. Fundacja zaproponowała także projekt tablicy.

Bartłomiej Misiewicz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej w rozmowie z naszą redakcją wskazał, że obecnie resort jest w fazie wyboru projektu.

Żołnierze podziemia antykomunistycznego walczyli właśnie o dzisiejszą Polskę niepodległą. To jest bardzo ważne. To na bazie ich walk mógł powstać ten największy na świecie ruch społeczno-narodowy, jakim była „Solidarność”. Dlatego rzeczywiście Ministerstwo Obrony Narodowej przymierza się, aby móc 15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego, odsłonić tablicę pamiątkową właśnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Jesteśmy obecnie w fazie wyboru projektów, jakie są przygotowywane. Nie chciałbym zdradzać tych szczegółów, ale jak już będzie projekt gotowy i wybrany, to wtedy będziemy informować – powiedział Bartłomiej Misiewicz.

Fundacja Niepodległości zaproponowała, by na tablicy widniał napis: ”Akcje podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1963. Żołnierze Niezłomni / Wyklęci”.

Fundacja chce również, by na tablicy znalazły się miejscowości, w których doszło do walk  Żołnierzy Niezłomnych z UB i NKWD.

RIRM

drukuj