fot. sxc.hu

MKiDN pracuje nad przepisami ws. opłat abonamentowych

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad nowymi przepisami w sprawie opłat abonamentowych. Zgodnie z nimi ma być ona pobierana przez dostawców prądu i wyniesie ok. 15 zł.

Opłata za media będzie obowiązkowa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce uszczelnić przepisy, zachowując jedynie obecne ulgi dla osób starszych i niepełnosprawnych. Poza tym zmiany mają także dotyczyć ściągalności zaległych opłat, które będą surowiej egzekwowane. Miesięczna opłata audiowizualna od każdego gospodarstwa domowego będzie wynosić 15 zł i będzie pobierana wraz z rachunkami za prąd.

– Po pierwsze dzisiaj opłata abonamentowa wynosi 22 zł. A ponadto TK słusznie, uznał tę opłatę za daninę publiczną. W związku z tym, powinna ona być powszechna i sprawiedliwa – powiedziała poseł Elżbieta Kruk.

Dzisiaj jednak opłatę abonamentową płaci niecałe 10% społeczeństwa – zaznacza poseł Elżbieta Kruk. I dodaje, że ta sytuacja  musi się zmienić. Dlatego konieczna jest zmiana finansowania mediów publicznych.

– Jeśli zakładamy, że media publiczne są jednym z fundamentów funkcjonowania państwa, z fundamentów demokracji, podstawą komunikacji społecznej, oczywiście jeśli wypełniają swoją misję i służą integracji społecznej, to pełnia bardzo istotną funkcję, za którą niestety musimy płacić. Nie możemy się spodziewać, ze będziemy mieli media publiczne z prawdziwego zdarzenia, jeśli nie będą one posiadały publicznych pieniędzy – dodała Kruk.

Ustawa medialna jest już gotowa. Do Sejmu trafi w kwietniu.

– My mamy zobowiązanie, podjęliśmy w tej małej ustawie medialnej, że do 30 czerwca przyjmiemy to rozwiązanie duże, reformujące media publiczne. I mam nadzieję, że słowa dotrzymamy – zapowiedziała posłanka PiS.

Resort kultury i dziedzictwa narodowego spodziewa się, że zmiana przepisów może przynieść do budżetu przychody rzędu 2,5 mld zł. Szacuje się, że obecnie kwota ta wynosi ok. 660 mln zł.


TV Trwam News

drukuj