fot. PAP/Rafał Guz

Prof. Oręziak: utrzymywanie OFE zwiększa dług publiczny

Dalsze utrzymywanie OFE spowoduje, że dług publiczny w przeciągu czterech lat urośnie nawet o ponad 16 mld zł – powiedziała prof. Leokadia Oręziak, ekonomista.

Ponad 88 tys. osób zdecydowało się na przekazanie składek do OFE. Ponad 9 tys. zadeklarowało przelew całości składek do ZUS – poinformował państwowy ubezpieczyciel.

Od kwietnia do końca lipca otwarte było tzw. okienko transferowe. Prof. Leokadia Oręziak zauważa, że była to bardzo dobra okazja, aby 2,5 mln osób wypisała się z OFE.

Dla tych 2,5 mln osób rząd musi pożyczyć 3,2 mld zł w tym roku, żeby pokryć ZUS-owi ubytek składki. Te składki idą do OFE zamiast na wypłaty bieżących emerytur. Gdyby te składki nie szły do OFE, to te 3,2 mld zł by były, a tak ich nie ma. W tym roku 3,2 mld zł, w następnym roku to będzie prawie 3,5 mld zł. Jeśli to policzymy wraz z odsetkami, które musimy pożyczyć, to jest to kwota około 16 mld zł w ciągu czterech lat – mówi prof. Oręziak.

W tym roku członkowie OFE i osoby posiadające subkonto w ZUS decydowały o miejscu przeznaczenia drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. Można było ją przekierować na subkonto w ZUS bądź na konto w OFE.

Kolejne okienko transferowe ZUS-OFE otworzy się za cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

RIRM

drukuj